Ana sayfa Sürmanşet İlhan Cihaner’i gözaltına alan savcıya tahliye

İlhan Cihaner’i gözaltına alan savcıya tahliye

PAYLAŞ

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde tutuklanarak Ergenekon’dan yargılanmasına neden olan isimlerden eski savcı Rasim Karakullukçu, tahliye edildi. Karara tepki gösteren Cihaner’in avukatı Turgut Kazan “FETÖ ile mücadele konusunda kuşkularımız artıyor” dedi.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ün haberine göre, Samsun Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve Trabzon’daki cezaevinde tutuklu bulunan eski savcı Rasim Karakullukçu, 3 gün önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı tutuklu, Karakullukçu serbest
Karara tepki gösteren avukat Turgut Kazan “Ne yazık ki Celal Çelik (Kılıçdaroğlu’nun avukatı) tutuklu, Rasim Karakullukçu ise serbest. Kararın gerekçesini öğrendikten sonra itiraz edeceğiz. Tahliye kararına ilişkin HSYK’ya da başvuracağız” dedi.

Ne olmuştu?
Erzurum’da dönemin özel yetkili savcısı Osman Şanal, yanında özel yetkili savcılar Mehmet Yazıcı ve Rasim Karakullukçu ile birlikte 16 Şubat 2010 tarihinde Erzincan’a gitmişti. Şanal ve Yazıcı, Başsavcı İlhan Cihaner’in makamında arama yaparken, Rasim Karakullukçu da Başsavcı Cihaner’in lojmanında aramalarını sürdürmüştü. Başsavcı İlhan Cihaner, Ergenekon iddiasıyla bu 3 özel yetkili savcı tarafından gözaltına alınmış daha sonra Erzurum’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. İlerleyen yıllarda ise Cihaner’in tutuklanmasının Gülen cemaati hakkındaki soruşturma nedeniyle gerçekleştirildiği öne sürülmüştü.