Ana sayfa Ekonomi İlk ‘güncelleme’ geldi: Diyanet fazladan 380 milyon harcadı!

İlk ‘güncelleme’ geldi: Diyanet fazladan 380 milyon harcadı!

"İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslamı 14-15 asır öncesi hükümlerle uygulayamazsınız." diyen Erdoğan'ın sözleri tartışma konusu olmaya devam ederken, Diyanet'ten şaşırtmayan bir bütçe haberi geldi...

PAYLAŞ

Halkın paralarını keyfince savuran Diyanet, 6,8 milyar liralık ödeneği bile aşmayı başardı.

Diyanet’in halkın paralarını nereye harcadığı, bu kadar paranın ne için kullanıldığı merak konusuyken, bu dev bütçenin bile aşıldığı ortaya çıktı.

BÜTÇESİNİ 380 MİLYON LİRA AŞTI

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Diyanet yıl içinde bütçesinden yaklaşık 380 milyon lira fazladan para harcadı.

Diyanet en çok parayı, sayısı 110 bini bulan personele harcadı. Ödeneğin yüzde 78’i personel giderlerine, yüzde 14,17’si sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderlerine gitti. Personele 5,4 milyar lira ayrılırken, 111,8 milyon lira fazla harcama yapılarak, rakam 5,6 milyar liraya fırladı.

HALKIN PARASI ‘ENSAR’ GİBİ YERLERE Mİ AKIYOR?

Diyanet “kâr amacı gütmeyen kuruluşlara” 113,3 milyon lira para verdi. Diyanet personelinin yurtiçi ve dışına yaptığı geziler için 2017 bütçesine 38,5 milyon lira ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin yaklaşık 2 katı harcama yapan Diyanet’in yolluk faturası 73,4 milyon lira oldu. Temsil ve tanıtıma da 2,7 milyon lira harcandı.