Ana sayfa Dünya Kim Jong-un ilk kez eşiyle dünya basınında

Kim Jong-un ilk kez eşiyle dünya basınında

Kuzey Kore ve Güney Kore liderlerinin tarihi görüşmesi sırasında Kim Jong-un ilk kez dünya basınının önüne eşi Ri Sol-ju ile çıktı.

PAYLAŞ

Kuzey Kore ve Güney Kore arasında, Kore Savaşı’nın ardından tarihin en önemli gelişmesi yaşandı. Güney Kore’ye savaştan sonra ilk kez geçen Kuzey Kore lideri olan Kim Jong-un’un eşi Ri Sol-ju da ziyarete katıldı.

‘Savaşa resmi şekilde son verilmesi’ kararının ardından bugün iki ülkenin First Lady’si de bir araya geldi. Bu görüşme uluslararası basın tarafından ‘en önemli ikinci görüşme’ olarak nitelendirildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in karısı Kim Jung-sook, Ri Sol-ju’yu karşıladı.

Hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan Ri Sol-ju, Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki tarihi zirve vesilesiyle ilk kez dünya basınının önüne çıktı. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, Kore Savaşı’ndan bu yana Güney Kore toprağına basan Kuzey Koreli ilk lider oldu. Tarihi günün ardından bugün yapılan ortak açıklamada “Daha fazla savaş olmayacak” ifadesi yer aldı.
CNN International’da yer alan habere göre Kuzey ve Güney Kore bu yıl içinde 65 yıldır süren savaşı resmi olarak da sonlandırmak için bir barış anlaşması imzalayacak.