Ana sayfa Ekonomi IMF, ‘Damat Bakan’a inanmadı: Acil faiz artırın!

IMF, ‘Damat Bakan’a inanmadı: Acil faiz artırın!

Türkiye’de seçim sonrası ilk Başkanlık Kabinesi’nin açıklanması ve ülke ekonomisinin başına Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın geniş yetkilerle atanmasının ardıdan piyasalarda yeni bir kriz dalgası yaşanırken IMF’den acil uyarı geldi.

PAYLAŞ
Pedestrians walk past the International Monetary Fund headquarters' complex in Washington Sunday, May 2, 2010. A senior International Monetary Fund official says the IMF's executive board is meeting in Washington to consider how much aid to grant Athens under a massive rescue loan package. (AP Photo/Cliff Owen)

IMF İletişim Direktörü Gerry Rice, günlük ekonomik brifinginde Türkiye ekonomisine özel olarak değinerek, ‘Türkiye’nin yeni yönetimi, Merkez Bankasının tam operasyonel bağımsızlığını da içeren ekonomik politikalara yönelik taahhütte bulunmalıdır’ dedi.

Rice açıklamasını twitter hesabında attığı ve kendi açıklamalarının bulunduğu bir video kaydıyla duyurdu. Açıklamanın Türkiye saatiyle 19.15’te, öğle saatlerinde Berat Albayrak’tan gelen ‘Serbest piyasa ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığına bağlıyız’ sözlerine rağmen yapılması dikkati çekti.


Dolar kuru sabah saatlerinde 4.98 TL ile rekor kırarken, yeni Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AA aracılığıyla ‘Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak. Enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedeflerine gerilemesi için adımları atacağız’ demişti.

Bu sözler Merkez Bankası’nın 24 Temmuz’da yapacağı faiz toplantısı öncesinde piyasaların istediği yeni bir faiz artırımına ‘yeşil ışık’ olarak algılandı. Dolar açıklamalardan sonra gerilemeye başladı ve 4.83’ün altına indi.