Ana sayfa Ekonomi IMF’den mali kırılganlık uyarısı

IMF’den mali kırılganlık uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen 37. Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) Toplantısı’nın sonuç bildirisi yayımlandı.

PAYLAŞ

Bildiride geniş tabanlı küresel büyümenin artan yatırımlar ve ticaretle güçlenmeye devam etmesine rağmen birkaç çeyrek sonrasına yönelik risklerin aşağı yönlü olduğu belirtildi.

Ülkelerin borçluluk oranlarına bağlı olarak artan mali kırılganlıklar, ticaret ve jeopolitik gerilimlerin yanı sıra rekor seviyelere yükselen borç seviyesinin küresel büyüme için risk teşkil ettiği vurgulandı.

TİCARET SAVAŞLARINA KARŞI DİYALOG VURGUSU
G20’nin geçen yıl aldığı kararların uygulamaya geçirilmesinin önemine vurgu yapılan bildiride, “Ticarette daha fazla diyaloğa ve eyleme ihtiyaç duyulduğunu kabul ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

6 ay önce yayımlanan 36. IMFC Bildirisi’nde yer verilen, “İçe dönük politikalardan kaçınmaya yönelik kararlılığımızı yineliyoruz.” ifadesinin ise bildiriden çıkarılması dikkati çekti.

Bloomberg’in haberine göre sözkonusu ifadenin metinde yer almamasında korumacı ticaret politikalarına öncelik veren ABD yönetiminin baskısının etkisi olduğu yorumları yapıldı.

Toplantıda ABD’yi yeni Hazine Bakanı Steven Mnuchin temsil etmişti.