Ana sayfa Dünya İncirlik krizi tırmanıyor: Alman Ordusu derhal İncirlik Üssü’nden çekilmelidir

İncirlik krizi tırmanıyor: Alman Ordusu derhal İncirlik Üssü’nden çekilmelidir

PAYLAŞ

Federal Parlamento Savunma Komisyonu üyesi milletvekillerinin İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin verilmemesinin yankıları sürerken, muhalafet partileri Yeşiller ve Sol Parti, askerlerin derhal geri çekilmesi için ortak bir önerge verdi. “Alman Ordusu bir parlamento ordusudur ve parlamenter kontrol her an mümkün olmak zorundadır. Alman Ordusu o nedenle derhal İncirlik Üssü’nden çekilmelidir” denilen önergenin Perşembe günü mecliste tartışılarak, oylanması söz konusu. Oylamada hükümet partilerinin alacağı tavır merakla bekleniyor.

Çok sayıda Birlik Partili (CDU/CSU) ve SPD’li siyasetçi iki ülke arasında referandum sürecinde yaşanan gerilim ve milletvekillerine ziyaret izni verilmemesi ile bağlantılı olarak, İncirlik’teki Alman askerlerinin ve Tornado uçaklarının başka bir ülkeye sevkini talep etmişti. Hükümete yakın kaynaklar, Başbakan Merkel’in 24-25 Mayıs’ta Brüksel’de yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesinde gerilimi daha da artırmamak için konunun oylanmadan ilgili komisyonlara havale edilmesinden yana olduğundan ve krizin zirve kapsamında Merkel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki ikili görüşmede gündeme geleceğinden yola çıkıyorlar.

Başbakan Merkel, milletvekillerine izin yasağı kararı sonrasında yaptığı açıklamada, İncirlik Üssü’ne alteratif aramak zorunda olduklarını ifade ederek, Türkiye’nin tavrını ‘hoş olmayan bir karar’ şeklinde tanımlamıştı.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, Ankara’nın ziyaret kararı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bazı Türk askerleri ve ailelerinin Almanya’ya iltica başvurusunun kabul edilmesine tepki olarak değerlendiriliyor.