Ana sayfa Dünya Independent: Türkiye El Bab’da ağır bir şekilde asker ve ekipman kaybediyor

Independent: Türkiye El Bab’da ağır bir şekilde asker ve ekipman kaybediyor

PAYLAŞ

İngiltere’de yayın yapan Independent gazetesinin ortadoğu uzmanı muhabiri Patrick Cockburn, Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü El Bab operasyonunda beklenmedik ölçüde büyük kayıplar verdiğini yazdı.

Cockburn, makalesinde, Türkiye ordusunun Halep’in kuzeydoğusunda yer alan küçük ama stratejik El Bab kasabasını almak için ilk kez IŞİD savaşçılarıyla “gerçek bir muharebeye” girdiğini yazdı.

Ortadoğu uzmanı gazeteciye göre, El Bab’taki mücadelede Türk ordusu “beklenmedik derecede ciddi asker ve ekipman kaybı” vermeye başladı.

Yazıda, Türkiye’nin ilk baştaki niyetinin sınırın Suriye tarafından IŞİD’i uzaklaştırmak ve Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) Kobane ile Kamışlı kantonlarını birleştirmesini engellemek olduğu ifade edildi.

Cockburn yazısında şu yorumlara yer verdi:

“Bu stratejiyi uygulamak, Ankara’nın öngördüğünden çok daha maliyetli ve çok daha yavaş ilerliyor.

Türkiye öncelikli olarak, kendi operasyonel kontrolünde Özgür Suriye Ordusu şemsiyesi altında birleştirdiği Arap ve Türkmen milislere güveniyordu.

Bu vekil gruplara, Türkiye’nin top atışları, hava operasyonları ve sahadaki sınırlı sayıda askerle destek verilmesi öngörülüyordu.”

‘SURİYE’YE MÜDAHALE BEDEL ÖDETİYOR’

Cockburn yazısını ayrıca şöyle noktaladı:

“Rusya ve İran’la yürütülen diplomatik yakınlığın da desteğiyle Türkiye, Suriye’de altı yıldır süregelen savaşın sonucu üzerinde önemli bir etki sahibi olmayı başardı.

Ancak El Bab’ta ağır giden ilerleme Suriye’ye askeri müdahalenin daha henüz ilk aşamalarında dahi bir bedel getirdiğini gösteriyor.”