Ana sayfa Dünya İngiliz basınından Erdoğan tepkisi: Birleşik Krallık, insan haklarını ticarete kurban ediyor

İngiliz basınından Erdoğan tepkisi: Birleşik Krallık, insan haklarını ticarete kurban ediyor

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için İngiltere’de.

Erdoğan’ın ziyareti İngiliz basınınında gündeminde. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Guardian gazetesinden Diplomasi Editörü Patrick Wintour, “Theresa May’in Ankara’yla Brexit sonrası bir ticaret anlaşması için İngiltere’nin insan haklarına saygısını terk ettiği iddialarının dile getirildiği bir ortamda, Erdoğan’ın üç günlük resmi ziyaretine başladığı” ifade ediliyor.

Gazete, insan hakları örgütleri ve sürgündeki Türk vatandaşları için İngiltere’ye gazetecilerin, muhalif siyasetçilerin ve siyasi eylemcilerin tutuklanmasını kınama çağrısı yaptıklarını söylerken, İngiltere’nin NATO ortağı Türkiye’ye Brexit’ten sonra yakın bir müttefik olacağını göstermeye niyetli olduğunun altını çiziyor.

 

Guardian editörüne göre İngiltere, 15 Temmuz darbe girişiminde Erdoğan’ın devrilmeyeceği yönünde stratejik bir bahis oynadı ve Erdoğan’la dayanışma için ilk bakan yollayan ülke oldu.

Ziyaretin, Erdoğan’ın seçimleri 24 Haziran’a çekmesinden önce ayarlandığı ancak seçim döneminde bu ziyaretin gerçekleşmesinin riskli bulunduğu savunuluyor.

Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde seçim propagandasına yasak getirilmesinin hatırlatıldığı haberde, “Erdoğan geçen yıl, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin bir parçası olarak, seçilecek bir sonraki cumhurbaşkanına görülmemiş yetkiler veren bir referandumu kazanmıştı” deniyor.

 

Guardian’ın haberinde, Erdoğan’ın ziyaretini kınayan  Liberal Demokrat Parti lideri Vince Cable’ın görüşlerine de yer veriliyor:

“Bir devlet ziyaretine ve Kraliçe’yle görüşmeye izin veren May ve Boris Johnson, insan haklarını hiçe sayan ve alarm verdirecek düzeyde baskı ve şiddetten sorumlu olan bir ismin önüne kırmızı halı seriyor.”

Times’ta da Erdoğan’ın ziyareti “Erdoğan’ın medyayı susturduğu on binlerce muhalifini hapse attığı” yorumuyla veriliyor.

Üç günlük ziyaretin özellikle ticarete odaklanacağını söyleyen Times, Erdoğan’ın Kraliçe’yle de görüşeceğini ve Erdoğan karşıtlarının bunu imajını düzeltmek ve ülkesindeki meşruiyetini artırmak için kullanacağından korktuğunu belirtiyor.

Erdoğan’ın, Türkiye’ye yatırımı teşvik etmek için iş dünyasından liderlerle de buluşacağını söyleyen Times, Erdoğan’ın otoriterliğiyle ilgili kaygılar ve enflasyonla başa çıkmak için Merkez Bankası’nın faiz artırma girişimlerini birçok kez engellemesinin dış yatırımları azalttığını vurguluyor.

Times’ın haberinde Türkiye’nin Eski ABD Büyükelçisi Faruk Loğoğlu’nun görüşleri de yer alıyor.

“Kraliçe’yle görüşme, hükümet kontrolündeki medyaya yanlı haber fırsatı verecektir ama bunun etkisi en iyi ihtimalle kısa süreli olacaktır” diyen Loğoğlu, “Aynı zamanda muhalefetin elinde, ziyareti bir seçim hilesi olarak göstermeleri için yeterli malzeme var. Genellikle bakanlık düzeyinde katılım gösterilen bu organizasyona cumhurbaşkanının katılmasını meşru göstermek zor. Ziyaret AB’nin dışında kalmışların yakınlaşması olarak görülebilir. Ama sonuçta bu ziyaretten kazançlı çıkan kârlı anlaşmalar yapacak Brexit sonrası AB olur” diyor.

Öte yandan BBC’nin Hard Talk programına konuk olan Erdoğan, İngiltere ziyaretini seçim kampanyası olmasına rağmen iptal etmediğini belirterek, “Gerek Kraliçe ile gerek May ile gerek Johnson ile, hepsiyle görüşmeleri yapacağız, orada başka görüşmelerimiz de olacak. Ve bunun yanında Türkiye-İngiltere arasındaki ikili ekonomik ilişkiler, bunları gözden geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilere değinen Erdoğan, “Şu anda 17 milyar dolar civarında olan aramızdaki ticaret hacmini daha da arttırmanın gayreti içerisinde olacağız. Bunun yanında, yine biliyorsunuz, bizim şu anda savunma sanayinde İngiltere ile Türkiye arasında ilişkilerimiz var, bunları geliştirmenin gayreti içerisinde olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Brexit’ten sonra Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için büyük fırsatlar olduğuna işaret eden Erdoğan, “Bu konuda da Türkiye ve İngiltere arasında liderler olarak bir hazırlığın içerisindeyiz. Temenni ediyorum başarılı bir ziyaret olacak” dedi.