Ana sayfa Dünya İngiliz basınından Erdoğan’ın Londra ziyaretine tepki

İngiliz basınından Erdoğan’ın Londra ziyaretine tepki

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kraliçe II. Elizabeth ve Başbakan Theresa May ile görüşeceği 3 günlük Londra ziyareti hak savunucularının ve İngiliz muhalefetinin hedefinde. Ziyarete kabineden sıcak bakmayan isimler de var.

Resmi temaslarda bulunmak için pazar günü İngiltere’ye gidecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı salı günü İngiltere Başbakanı Theresa May Downing Sokağı 10 numarada kabul edecek.

MAY, ZİYARETİ SEÇİM SONRASINA BIRAKMAMAKLA ELEŞTİRİLİYOR

İngiliz muhalefeti, erken seçim ilanından önce planlanan ziyareti, 24 Haziran sonrasına ötelemeyen Başbakan Theresa May’i sert dille eleştiriyor.

May, ziyaretin seçimlerin adilliğine gölge düşüreceği uyarısında bulunan Türk muhalefeti ve insan hakları savunucularının da hedefinde.

OHAL VURGUSU

Türkiye’nin, toplanma ve gösteri hakkının, ifade özgürlüğünün sınırlandırıldığı OHAL şartları altında cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine gidiyor olması İngiliz basınında en çok eleştirilen konuların başında geliyor.

Financial Times Gazetesi, onlarca milletvekili hapse atılmış HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahaddin Demirtaş’ın 18 aydır cezaevinde olmasına ve seçim kampanyasını oradan yürütecek olmasına dikkat çekiyor.

BREXIT VE 15 TEMMUZ SONRASI ARTAN DİYALOG

Gazete ayrıca, Türkiye ile İngiltere’nin geçmişe dayalı yakın ilişkisinin Brexit referandumu ve 3 haftası sonrası meydana gelen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından daha da yakınlaştığını paylaştı.

Darbe girişimine ABD ve çoğu AB ülkesinin tepkisi temkinli ve gecikmeli olurken açıktan ilk tepkiyi gösteren ve Türk hükümeti ile birliktelik mesajı paylaşan ilk batılı ülke İngiltere olmuştu.

Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası OHAL ilan ederek toplumun geniş bir kesimine darbeci suçlamasıyla yaptığı baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, işkence iddiaları, temel hakların gözardı edildiği muameleler Washington ve Brüksel tarafından sert dille eleştirilse de İngiliz hükümeti bu süreçte Ankara’nın en yakın müttefiki oldu.

MAY, DARBE GİRİŞİMİ SONRASI ANKARA’YI İLK ZİYARET EDEN BATILI LİDER OLDU
İngiliz Başbakan Theresa May, 28 Ocak 2017’de Washington ziyareti ardından doğrudan Ankara’ya uçmuş ve Brexit sonrası Türkiye ile serbest ticaret anlaşması ve savunma alanında işbirliği imzaları atarak darbe girişimine karşı Ankara’ya verdiği destek mesajlarını yinelemişti.

Ancak darbe girişimi sonrası orantısız güç kullanmakla eleştirilen Erdoğan yönetimine, Avrupalı liderler arasında yapılan ilk üst ziyarette insan hakları ihlallerinin 100 milyonluk savaş jeti anlaşmasının gölgesinde kalması o zamanda sert eleştiriler aldı.

2017 ZİYARETİNDE İNSAN HAKLARI TİCARETİN GÖLGESİNDE KALDI
The Independent Gazetesi ziyareti, “Türkiye’nin insan hakları ihlalleri ticaret anlaşmasının gölgesinde kaldı” şeklinde görmüş, The Guardian ise May’in sözcüsünün “insan hakları ve ticaretin birbirinden iki ayrı konu olduğu” ifadelerini gündeme taşımıştı.

İngiliz hükümet yetkilileri ‘hak ihlali ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılıkla’ ilgili endişelerini Ankara’ya ikili görüşmelerde ilettiklerini söylerken OHAL sürecinde yaşananları açıktan eleştirmekten kaçındı.

May’in 2017 yılı Türkiye ziyaretinde ‘insan hakları’ konusunun gündeme gelip gelmeyeceği sorularına Başbakanlık sözcüsü “Türkiye’nin demokrasisini ve kurumlarını desteklediğimizi açıkça belirttik” cevabını vermişti.

BREXIT ÖNCESİ VE SONRASI BİR BİRİ İLE ÇELİŞEN YAKLAŞIMLAR
Brexit sonrası May’in Erdoğan yönetimine sıcak tavrı Türkiye ve Erdoğan karşıtlığı ile bilinen Brexit destekçilerinin tavrı ile taban taban zıt bir görüntü ortaya koydu.

Öyle ki İngiltere’yi AB üyeliğinden çıkaran ‘Vote Leave’ (Çıkışa oy ver) kampanyasında kullanılan en temel argümanlardan biri 76 milyonluk Türkiye’nin AB üyesi olacağı ve en az 12 milyon Türk’ün adaya geleceği iddiaları olmuştu.

Brexit referandumu öncesi “Türkiye AB üyesi oluyor”, “Irak ve Suriye İngiltere’ye sınır oluyor” pankartları her yere asıldı, broşürler dağıtıldı, gazeteler bu yönde manşet attı.

Kaynak: ipahaber.com