Ana sayfa Manşet İngiliz milletvekilinden Erdoğan ziyareti tepkisi: Diktatör ve tiran

İngiliz milletvekilinden Erdoğan ziyareti tepkisi: Diktatör ve tiran

"Erdoğan, gazetecileri hapse atan, zalim bir baskı ve işkence rejimi kuran, Kürtleri katleden bir diktatör ve tiran”

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra ziyareti ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile imzaladıkları savaş uçağı alım anlaşması, muhalif milletvekillerinin tepkisini çekti. Ziyarete gösteren Tottenham milletvekili David Lammy, “Midemi bulandırıyor” ifadelerini kullanırken; Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı ve Brighton Milletvekili Caroline Lucas da Türkiye ile İngiltere arasındaki silah anlaşmalarını eleştirdi.

Kişisel Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan İşçi Partisi Tottenham Milletvekili Lammy, “Hükümetimizin bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan için kırmızı halı sermesi ve ona daha çok silah satmaya çalışması midemi bulandırıyor. O, gazetecileri hapse atan, zalim bir baskı ve işkence rejimi kuran, Kürtleri katleden bir diktatör ve tiran” dedi.

“Aynı insanlar, despotik diktatör Erdoğan’ın önünde yaltaklanarak…”

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılışının oylandığı referandumu hatırlatan Lammy, “2016’da, ayrılıkçıların Türkiye’nin ne kadar korkunç olduğunu ve AB’ye katılması ihtimalinin ne kadar kötü olduğunu söylemesini hatırlayın, -ki bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. İki yıl ileri sarın ve şimdi aynı insanlar, despotik diktatör ve insan hakları ihlalcisi Erdoğan’ın önünde yaltaklanarak ona daha da çok silah satmaya çalışıyorlar” diye ekledi.

“Birleşik Krallık ona daha da çok silah satmaya çalışacak”
Öte yandan, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Caroline Lucas da Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle hükümeti eleştirdi. İngiltere Başbakanı May ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı 100 milyon Pound’luk savaş uçağı anlaşmasına dair Guardian haberini Twitter hesabından paylaşan Lucas, “Bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan Britanya’da olacak. Sicili: Gazetecileri cezaevine atmak, işkenceye kayıtsız kalmak ve Kürtlere yönelik vahşi bir askeri operasyon gerçekleştirmek. Ve tahmin edin ne oldu? Birleşik Krallık ona daha da çok silah satmaya çalışacak” ifadelerini kullandı.