Ana sayfa Manşet İngiliz Sky grubuna ABD’den 31 milyar dolarlık teklif

İngiliz Sky grubuna ABD’den 31 milyar dolarlık teklif

Dünyanın en büyük kablolu TV şirketi ABD’li Comcast, İngiliz yayın kuruluşu Sky grubunu satın almak için 31 milyar dolar teklif verdi. Sky için Rupert Murdoch’un sahibi olduğu 21st Century Fox’un verdiği teklif rekabet engeline takılmıştı.

PAYLAŞ

Comcast’ten yapılan açıklamada, yaklaşık 23 milyon müşterisi bulunan Sky grubunun satın alımı için 31 milyar dolar (yaklaşık 22 milyar sterlin) teklif verildiği belirtildi.

EDİTORYAL BAĞIMSIZLIK MUHAFAZA EDİLECEK
Satın almanın gerçekleşmesi halinde, Sky grubunun bünyesinde bulunan Sky News haber kanalının editöryal bağımsızlığının 10 yıl muhafaza edileceğinin kaydedildiği açıklamada, ayrıca 5 sene boyunca başka bir İngiliz gazetesinde çoğunluk hissesi satın alınmayacağı bilgisine yer verildi.

Comcast’in teklifi, Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu 21st Century Fox’un Sky grubu için verdiği teklife nazaran yüzde 16 daha yüksek.

FOX 11.7 MİLYAR STERLİN TEKLİF ETMİŞTİ
Murdoch’ın sahibi olduğu 21st Century Fox, yüzde 39’luk hissesine sahip olduğu Sky grubunun geriye kalan yüzde 61’lik hissesini satın almak için geçen sene 11.7 milyar sterlin (16.5 milyar dolar) teklif etmişti.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), ocak ayında, 21st Century Fox’un Sky grubunu alma girişimini ‘medyanın çok sesliliği açısından kamu yararına olmadığı’ gerekçesiyle engellemişti.

UNIVERSAL STÜDYOLARININ SAHİBİ
ABD’li Comcast bünyesinde uluslararası medya ve eğlence şirketi NBCUniversal ve NBC televizyonu ile film yapımı ve distribütörlük şirketlerinden Universal Studios ve DreamWorks Animation bulunuyor.