Ana sayfa Dünya İngiltere ana muhalefet lideri: Çözüm sürecine geri dönün!

İngiltere ana muhalefet lideri: Çözüm sürecine geri dönün!

PAYLAŞ

Londra merkezli Kürt Araştırmalar Merkezi’nin (Centre for Kurdish Progress) organize edeceği Newroz resepsiyonu için mesaj gönderen Corbyn, mesajında Türk hükümetine bir an önce çözüm müzakerelerine yeniden başlanılması ve Kürtlerin temel haklarına saygılı olunması çağrısında bulundu.

Newroz Bayramı için İngiltere Parlamentosu’nda 15 Mart 2017’de düzenlenecek resepsiyona yönelik gönderdiği mesajda Corbyn, kurumun Britanya’da yaşayan Kürtlerin desteklenmesi ve geliştirilmesi alanındaki çalışmalarını takdirle karşıladığını söyledi.

Merkezin Kürt sorununun uluslararası alanda tartışılması için önemli bir zemin sağladığını ifade eden İşçi Partisi lideri, 35 yılı aşkın süredir milletvekili olarak hizmet verdiği Islington bölgesinin önemli bir Kürt nüfusuna sahip olduğunu ve onlara hizmet vermekten gurur duyduğunu söyledi.

Rudaw’ın aktardığına göre Merkezin geçen sene düzenlediği Newroz kutlamasına da katılan ve bu yıl da katılacağını ifade eden Corbyn mesajında ayrıca şunları söyledi:

“Kürtler sürekli bir saldırı altındalar. Suriye’deki çatışmalar, kendi haklarını ve itibarlarını korumak isteyen Kürtlere karşı şiddetli bir saldırı sürecinin tetikleyicisi oldu.

Biz Ortadoğu’da yaşayan bütün Kürtlerin üzerindeki baskının bir an önce sona ermesini ve adaleti temenni ediyoruz. Ben Kürtlerin bu yöndeki mücadelelerini desteklemeyi sürdüreceğimi vurgulayarak Newroz bayramını kutluyorum.”

Kürt Araştırmalar Merkezi’nin bu seneki etkinliği 15 Mart’ta gerçekleştirilecek.

İngiliz Parlamentosu’nda Atlee Suite’te yapılacak kutlamanın ev sahipliğini Gölge İçişleri Bakanı ve Hackney Milletvekili Diane Abbott üstlenecek.