Ana sayfa Ekonomi İnşaat sektöründe kriz derinden hissediliyor! Birçok proje durdu

İnşaat sektöründe kriz derinden hissediliyor! Birçok proje durdu

Ekonomideki dalgalanma AKP’nin yıkılmaz görülen inşaat sektörünü de etkiledi. Kamu ve özel sektör projelerinde yavaşlamayla sektörde işler durma noktasına geldi.

PAYLAŞ

Dünya gazetesinin haberine göre müteahhitler, yeni bina inşa etmek yerine mevcut stoklarını satmaya çalışıyorlar. Sektördeki bu durgunluk hazırbeton firmalarını da olumsuz etkiledi.

Gayrimenkuldeki durgunluğun kamu projelerini de vurduğu belirtilirken, Türkiye’nin gözbebeği olarak kabul edilen ve açıldığında 50 bin kişinin çalışması öngörülen İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) inşaat işlerinin durduğu kaydediliyor.

2021 yılında açılması beklenen merkezde sadece Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi üç kamu bankasının inşaatının ise devam ettiği ifade ediliyor.

Türkiye Hazır Beton Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi Adem Genç, ekonomideki durumdan ilk etkilenenin inşaat sektörü olduğunu aktararak, “Sektörün daralması, buna bağlı olarak bankaların sektöre verdikleri kredileri kesmesi, bir anda yüksek bir ciroyla dönen sektörün 200 km hızla giden bir aracın 20 kilometre hıza inmesi gibi bir etki gösterdi. Bu nedenle firmalar elindeki çekleri kullanamaz hale geldi” diyor.

Genç, özel sektör firmalarının dışında İstanbul Finans Merkezi (İFM) ve metro inşaatları gibi büyük kamu yatırımlarının da durduğunu aktarıyor ve ekliyor:

“Kamu bankalarının inşaatları da yavaş devam ediyor. Ancak Ağaoğlu Finans Merkezi’ni durdurdu. Gelir paylaşım işi olan BBDK, SPK, İş Bankası durdu. Merkez Bankası daha başlamadı. Halbuki bu tarz projelerde tüm projelerin aynı anda tamamlanması çok önemli.”

Konuyla ilgili konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu ise, İstanbul Finans Merkezi’nin yapımında iş programının çok önünde gittiklerini, kaba inşaatı biten projede diğer firmaların kendilerine yetişmesi için şu an projeyi durdurduklarını söyledi.

Adem Genç, metrolarda ise ancak bitime yakın projelerinin devam ettiğini, diğerlerinin ise durduğunu kaydederek “Sadece yol üstünde şantiyeler kaldı” ifadesini kullanıyor.

Genç, İstanbul’daki hazır beton firmalarının 2 bin kişinin işine son verdiğini, Türkiye genelinde ise bu oranın 5 bin kişi olduğunu belirtiyor.

Piyasa ekonomisine ters olarak işlerin azalmasına rağmen hazır betonun metreküpünde yüzde 20 oranında fiyat artışı olduğunu söyleyen Adem Genç, hâlihazırda betonun metreküpünün 200 ila 210 TL arası bir rakamla satıldığını ifade etti. Genç bunun nedenlerini ise şöyle anlatıyor:

“Çünkü çimentocu diyor ki zam yapacağım, parayı da peşin istiyorum. Risk alıp vade yapmak istemiyor. Mıcırcı da buna uymak istemiyor. Dolayısıyla bir taraftan iş yok, bir taraftan da fiyatlar artmaya devam ediyor.”