Ana sayfa Gündem ‘İnsan yakmak caizdir’ diyen IŞİD sanığı Ankara’da konferans verecek

‘İnsan yakmak caizdir’ diyen IŞİD sanığı Ankara’da konferans verecek

PAYLAŞ

Fetvalarında “Diri diri insan yakmak caizdir” diyen Halis Bayuncuk, 26 Şubat 2017 tarihinde Ankara Etimesgut’ta panel verecek. Ankara’daki bilboardlara asılan panelin ilanında “Binlerce insanı İslam’la tanıştıran adam Ebu Hanzala 26 Şubat’ta Ankara’da” ifadeleri yer aldı.

Tevhid Ağacı isimli bir grubun düzenlediği panelin ilanında Maide Suresi’nden “Kim Allah’ın indirdiği (Kurana) göre hüküm vermez ise onlar kafirlerin ta kendileridir” ifadeleri de kullanıldı.

Panelin duyurusu sosyal medyada da yapıldı. Sosyal medyada panelin yapılacağı adres olarak Tevhid Dergisi Ankara Bürosu gösterildi.

EBU HANZALA KİMDİR?

OdaTv’nin haberine göre, duruşmalarda “Mahkeme salonunda neden Atatürk resmi var?” diye soran ve “Şeriat isteyen” Bayancuk, Ankara ve Suruç bombalı saldırıları, Musul Başkonsolosluğuna yönelik 49 kişinin rehin alındığı baskın, Musul’a mazot götüren 32 Türk vatandaşı TIR şoförünün kaçırılması ve Niğde’de jandarmaya yönelik saldırı eylemlerine katılan IŞİD’in Türkiye’deki sorumlusu olarak gösterilmişti.

Halis Bayuncuk 2008 yılında İstanbul’da ikinci sinegog baskını eylemini planlarken yakalanmış ve bir yıl sonra tahliye edilmişti. Bayuncuk, tahliye edildikten sonra polis tarafından takibe alındı. Teknik ve fiziki takipte, Halis Bayuncuk’un talimatları ile örgütün ses getirecek bir eylem hazırlığında olduğu belirlendi.

Polis, 2011’de 50 adrese operasyon düzenledi, içlerinde Halis Bayuncuk’un da bulunduğu 42 kişi gözaltına alındı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Bayuncuk 24 Ocak 2013 tarihinde tekrardan tahliye edilmişti. Bayuncuk daha sonra da IŞİD’in Türkiye sorumlusu olduğu gerekçesiyle tutuklandı kısa süre sonra tahliye edildi.