Ana sayfa Editörden “Interpol devreye sokulup ABD dışına çıkan bazı şüpheliler de tutuklanabilir”

“Interpol devreye sokulup ABD dışına çıkan bazı şüpheliler de tutuklanabilir”

PAYLAŞ

Sözcü Yazarı Saygı Öztürk, 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet dosyasında adı geçen 53 kişi hakkında 16 Ekim 2014 tarihinde “kovuşturmaya yer olmadığı”na ilişkin kararla davanın kapandığına değinerek, “17 Aralık dosyası bizde yeniden açılır mı bilemem ama ABD bu işin peşini bırakmayacak gibi gözüküyor. Interpol devreye sokulup ABD dışına çıkan bazı şüpheliler de tutuklanabilir.” dedi.

Öztürk’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

Üç bakanın, çocuklarının adının karıştığı yolsuzluk, rüşvet, karapara soruşturması için “yüzyılın olayı” deniliyordu. Sonuç: Soruşturmayı yürüten savcı meslekten çıkarıldı, operasyonu yapan polis müdürleri tutuklandı, 53 şüpheli hakkında da 16 Ekim 2014 tarihinde “kovuşturmaya yer olmadığı”na ilişkin karar verildi.

Dosya ülkemizde kapandı ama Rıza Sarraf 19 Mart 2016 tarihinde ABD’ye gittiğinde tutuklandı. Sarraf tutuklanmadan önce 6 kez ABD’ye giden Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Sarraf’ın tutuklanmasından sonra ABD’ye ilk gidişinde tutuklandı. Oysa hem Sarraf hem de Atilla hakkında ülkemizde “takipsizlik kararı” verilmişti.

17 Aralık dosyası bizde yeniden açılır mı bilemem ama ABD bu işin peşini bırakmayacak gibi gözüküyor. Interpol devreye sokulup ABD dışına çıkan bazı şüpheliler de tutuklanabilir.

Yazının tamamı için…