Ana sayfa Logo Üstü - Sağ iPhone 8 çerçevesiz ekranla geliyor

iPhone 8 çerçevesiz ekranla geliyor

PAYLAŞ

Bu sonbaharda tanıtılması beklenen iPhone 8’in çerçevesiz OLED bir ekrana sahip olması bekleniyor. iPhone analizleri konusunda oldukça itibar sahibi olan Ming-Chi Kuo, bu ekranın alt tarafında Touch Bar benzeri bir işlev alanı olacağını iddia ediyor. Bu iddiadan hareketle işlev alanının nasıl görüneceği ve fonksiyonunu gösteren yeni bir konspet çalışma paylaşıldı.

İşlev alanı sanal bir bar şeklinde

Tasarımcı AlHasan Husni’nin hazırladığı konseptte iPhone 8 nerdeyse tamamen çerçevesiz kavisli bir ekrana sahip görünüyor. Ekranın üst kısmında kulaklık için dar bir çerçeve alanı bulunmakta. Konsept, ekranın alt kısmında yer alacak olan işlev alanı ile ilgili önemli ipuçları veriyor.

Görsellerde görüldüğü gibi alt kısımda haptik geribildirimi içeren bir sanal bar bulunmakta. Bu da ana ekran tuşunun tamamen kaldırıldığı anlamına geliyor. Cihazın kilidi açıkken alt tarafta siyah bir bar gibi görünen işlev alanı, ekran kilitli iken Touch ID ile kilit aç yazısının yer aldığı bir alan oluyor.

Konsept çalışma Instagram, Ayarlar, Müzik ve Kontrol Merkezi gibi uygulamalarda beklenen karanlık modun nasıl görünebileceğini de tasvir ediyor. OLED ekranlı iPhone 8’in Eylül ayından sonraki bir dönemde satışa çıkması bekleniyor. Kablosuz şarj, çerçevesiz kavisli bir OLED ekran, yüz tanıma özelliği iPhone 8’de beklenen önemli yenilikler.