Connect with us

Dünya

Irak depreminde ölü sayısı 400’ü aştı

Published

on

Amerikan Jeoloji Araştırma Merkezi 7,3 büyüklüğünde olduğunu belirttiği depremin merkez üssünün İran-Irak sınırı boyunca Halepçe kentinin 32 km güneybatısı olduğunu kaydetti. Sarsıntı yüzeyin 23,2 kilometre altında meydana geldi, bu nedenle hasar fazla oldu. İran’da ana depremin ardından 100’den fazla artçı hissedildi.

Amerikanın Sesi’nde yer alan habere göre, İran’ın kuzeybatı, batı ve merkez bölgelerinin de depremden etkilendiği belirtilirken, en çok can kaybının Kirmanşah vilayetinde olduğu ifade ediliyor.

İran’ın batısındaki Kirmanşah’da 407 kişi öldü, 6 bin 700 kişi ise yaralandı. Kirmanşah dağlık, kırsal bir bölge. Burada halkın çoğu tarımla uğraşıyor.

İran devlet televizyonuna göre deprem İran-Irak sınırındaki bölgelerde hissedildi ve 8 köy zarar gördü, bazı köylerde elektrik kesildi. Depremden zarar gören bölgelere kurtarma ekiplerinin gönderildiği de kaydedildi.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi ve kurtarma görevlileriyle devlet dairelerinin depremden etkilenenlere yardım etmek için ellerinden geleni yapmaya çağırdı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise bölgeyi Salı günü ziyaret edecek.

Iraklı yetkililerse depremin büyüklüğünü 6,5 olarak açıkladı. Deprem başkent Bağdat’ta da hissedildi.

Türkiye Irak’a yardım gönderdi

Türkiye, Irak’taki deprem bölgesine arama ve kurtarma ekipleri yolladı.

Türk Kızılayı, 3 bin çadır ile 10 bin yatak ve battaniye ayrıca gıda ve ısıtıcı taşıyan 33 yardım kamyonunu Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentine gönderdi.

Türk yetkililer, talep gelirse İran’a da yardıma hazır olduklarını açıkladı.

Continue Reading

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar