Ana sayfa Öne Çıkanlar Irak, IŞİD’in elinde kalan son bölgelere operasyon başlattı

Irak, IŞİD’in elinde kalan son bölgelere operasyon başlattı

PAYLAŞ

Perşembe sabahı internet sitesinde yaptığı açıklamada İbadi, “IŞİD militanlarının teslim olmaktan ya da ölmekten başka çareleri yok” ifadelerini kullandı.

Irak basınına göre, operasyona destek verdiği belirtilen ABD liderliğindeki koalisyon da, IŞİD’e karşı “son büyük savaşı” başlattıklarını duyurdu. El Kaim ve Rava, Suriye sınırına yaklaşık 12 km uzaklıkta ve örgütün tutunduğu son bölgelerden.

Iraklı güçler IŞİD’in 2014 yılında ele geçirdiği toprakların yaklaşık yüzde 90’ını örgütten temizlemiş, Temmuz ayında IŞİD’in ‘halifeliğini’ ilan ettiği Musul kenti de, dokuz ay süren zorlu çatışmalar sonucu geri alınmıştı. ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) de, geçen hafta IŞİD’in ‘fiili başkenti’ Rakka’da kontrolü tamamen ele geçirmişti.

Peşmerge: Iraklı askerler Zumar cephesini topa tuttu

Öte yandan, Kürt Peşmerge güçleri Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu sonuçlarına askıya alarak ateşkes çağrısı yaptığı Irak ordusunun, Türkiye sınırı yakınlarındaki mevkilerine saldırdığını açıkladı.

Kürdistan Güvenlik Konseyi, Iraklı askerler ve İran destekli Haşdi Şabi güçlerinin “Musul’un kuzeybatısındaki Zumar cephesinden Peşmerge mevkilerini ağır top ateşine tuttuğunu” söyledi.

Konseyin açıklamasında, “Bu güçler Peşmerge mevkilerine doğru ilerlemeyi sürdürüyorlar” denildi.

“Referandum tarih oldu, sahada bu meseleyi kapattık”

Saldırıdan saatler önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, bağımsızlık referandumunun sonuçlarını askıya almış, Bağdat’a da “ateşkes ve diyalog” çağrısı yapmıştı.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, Perşembe günü Bağdat bu çağrıyı da reddetti.

İbadi’nin Sözcüsü Haydar Hamada, Facebook hesabından şu açıklamayı yaptı:
“Referandumu dondurmaktan bahsediyorlar ama buna yanıtımız şu: Referandum tarih oldu ve biz sahada bu meseleyi kapattık”.

Irak güvenlik güçleri ve Şii milis gücü Haşdi Şabi, geçtiğimiz hafta Kerkük’e bir operasyon düzenleyerek, kentin kontrolünü bölgesel Kürt yönetiminden geri almıştı.

(BBC TÜRKÇE)