Connect with us

Dünya

Irak IŞİD’lilerin eşleri ve çocuklarını sınır dışı edecek

Published

on

Ninova Vilayet Konsey Başkan Yardımcısı Nurettin Kablan, Musul’un IŞİD’in elinden alınmasından sonra yakalanan IŞİD militanlarının eş ve çocuklarının sınır dışı edilebilmeleri için Musul’dan Bağdat’a götürüldüğünü söyledi. Kablan daha önce bir grubun sınır dışı edildiğini, bu grubun ikinci dalga olduğunu belirterek, “İki ya da üç dalga daha olacak” dedi.

IŞİD’in Musul’dan alınmasından sonra IŞİD militanlarının eş ve çocuklarından oluşan toplam bin 200 kadın ve çocuk gözaltına alınmıştı. 2014 yılından bu yana IŞİD’in kontrolünde olan Musul bu yıl temmuz ayında Iraklı güvenlik güçlerince IŞİD’den kurtarılmıştı.

300’ü Türk vatandaşı

IŞİD militanlarının eş ve çocukları Musul yakınlarındaki Tel Keif’te gözaltında tutuluyordu. Iraklı yetkililer Eylül ayında yaptıkları açıklamada, IŞİD militanlarının eşi 509 kadın ile 813 çocuğun Avrupa, Asya ve Amerika’dan 13 ülkenin vatandaşı olduğunu duyurmuştu. Irak hükümetinden bir yetkili AFP’ye verdiği demeçte, IŞİD militanlarıyla evli kadınlardan 300’ünün Türk vatandaşı olduğunu belirtti.

Göçmenlerin hakları için mücadele eden sivil toplum kuruluşu, Norveç Mülteci Konseyi, gözaltıdaki kadınların Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve Tacikistan vatandaşı olduğunu duyurdu.

Fransa çocukları tek tek incelemek istiyor

IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden geldikleri ülkelere dönmek isteyenler konusunda ülkeler arasında farklılıklar dikkat çekiyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian IŞİD militanları ile yakınlarının Irak’ta mahkemeye çıkarılarak yargılanacağını açıklamıştı. Fransa Dışişleri Bakanı IŞİD militanlarının Fransa vatandaşı çocukları hakkında ise tek tek inceleme yapılarak karar verileceğini söylemişti.
(DW)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar