Ana sayfa Öne Çıkanlar Iraklı muhabirden Yıldırım’a: “Irak’tan ne zaman çekiliyorsunuz?”

Iraklı muhabirden Yıldırım’a: “Irak’tan ne zaman çekiliyorsunuz?”

PAYLAŞ

Irak’ta resmi temaslarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, bugün (7 Ocak) mevkidaşı Haydar el-İbadi’yle görüştü. Taraflar daha sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında adının Hasan Abbuh olduğunu söyleyen ve “Irakiyye Türkmaniye” kanalından olduğunu belirten Iraklı Türkmen muhabir, Türkçe konuşarak, Yıldırım’a şu soruyu yöneltti:

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Irak’a hoşgeldiniz. Sayın Başbakan, siz biliyorsunuz ki, sizin Irak’a girmeniz, Irak devletinin izni yoktur bu girişe. Şimdi bizim bütün Irak halkı bu girişten rahatsızdır. Siz ne zaman Irak topraklarından çekiliyorsunuz?

Soruyu tam olarak anlayamayınca yan tarafa “Başika’yı mı soruyor?” diyen Binali Yıldırım, daha sonra mevkidaşı İbadi’ye dönerek “Ben mi söyleyeyim?” diyor.

Başbakan Binali Yıldırım şöyle cevap veriyor:

Şunu az önce ifade ettim. Bu konuyu sayın başbakanla etraflıca konuştuk. Başika’nın nasıl başladığını, hangi hizmetler gördüğünü anlattık. Malum bu DEAŞ’la mücadelede oradaki unsurlarımız da önemli bir vazife ifa ettiler. Ninova bölgesindeki milislerin DAEŞ’e karşı mücadele etmesi için eğitildiler. Hatta oradaki varlığımız, bizatihi DEAŞ’la da kendisi de mücadele etti. Irak’ın egemenliği ve bütünlüğü konusunda hassasiyetimizi ifade ettik, ediyoruz. Bunda hiçbir tereddüt yok. Bu bağlamda tamamen barış sağlanınca, bu konuda Irak hükümetinin hassasiyetini de biliyoruz. Burada işler yoluna girdiğinde gereken neyse o da yapılacak. Bu kadar açık ve net.