Ana sayfa Dünya Irak’ta, referandum sonrası ilk temas

Irak’ta, referandum sonrası ilk temas

PAYLAŞ

IKBY Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumunun yapılmasından sonra Iraklı üst düzey yetkililerle ilk kez bir araya geldi. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi, görüşme sonrası yaptığı açıklamada birkaç gün önce görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajını Barzani’ye ilettiğini belirtti. Barzani’nin ofisinden yapılan açıklama da ise 4 madde üzerinde anlaşma sağlandığı duyuruldu.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Süleymaniye’de bugün Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un yardımcıları İyad Alavi ve Usame Nuceyfi ile bir görüşme yaptı. Toplantıda bir grup Iraklı parlamenterin de hazır bulunduğu ifade edildi. Usame Nuceyfi, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, IKBY’nin ablukaya alınarak cezalandırılamayacağını söylediği öne sürüldü. Nuceyfi, “Kürdistan Bölgesi ablukaya alınarak cezalandırılamaz. Çözülmesi gereken sorunların hepsini diyalogla çözmemiz lazım. Tarafların birbirini anlaması gerekiyor. Irak çerçevesinde sorunların çözülmesi gerekiyor” ifadeleri kullandı.

Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birkaç gün önce görüşen Nuceyfi, Türkiye Cumhurbaşkanının mesajını da Barzani’ye ilettiğini açıkladı. Nuceyfi, “Komşularımızın durumu anlamasını sağlamalıyız. Bu konuyu kendileri için tehdit olarak görmemeliler. Tehdit üslubunun da kullanılmaması gerekiyor” diye konuştu.

Kürt Bölgesel Divanı Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Bu toplantının Erbil’de yapılması kararlaştırılmıştı ancak şartlar burada yapılmasını gerektirdi” diye konuştu.