Connect with us

Dünya

İran: “ABD, ihtilaf peşinde olacağına, Yemen’de cinayetlerden uzak dursun”

Published

on

İranlı sözcü Behram Kasımi şöyle konuştu:

“Bu sözler esassız, tekrardan ibaret ve kışkırtıcı ifadeler ile dolu. İran İslam Cumhuriyeti’nin terörizme karşı Ortadoğu bölgesinde gerçekleştirdikleri herkes tarafından bilinirken bunun gibi sözlere yine tanık oluyoruz.

ABD hükumetinin İran milletine terörizm ile kesintisiz savaştığından ötürü teşekkür etmesi gerekir iken, esassız iddialarını tekrarlayarak, yanlış bir siyaset seçiyor ve bu şekilde terörist gruplara yardımcı oluyor. Bu siyasetlerden biri İslami ülkelerin vatandaşlarının ABD’ye girişinin yasaklanmasıdır. Tüm dünya tarafından tepki gören bu siyaset ABD’nin uluslararası kurallara aşina olmadığını yine bir kez daha herkese gösterdi. Beyaz saray tarafından da onay alan 5 yaşındaki bir çocuğun ellerine kelepçe takmanın nasıl terörizm ile mücadelede yer alabildiğini anlatabilirler mi?

İran’ın bölge siyasetleri gayet şeffaf ve nettir. Biz tüm bölge ülkeleri ile dost ilişkisine sahip olmak istiyoruz. Ülkelerin diğer ülkelerin iç işlerine karışmasına karşıyız. Bu konuda ülkemize karşı bölgede yine silah piyasası oluşturabilmek için asılsız iftiralar yapılmıştır. ABD hükumeti tefrika ve ihtilaf peşinde olacağına, Yemen’de müttefiklerinin ABD silahları ile gerçekleştirdiği cinayetlerden uzak dursun.”

Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre, Kasımi açıklamasında “İran İslam Cumhuriyetinin savunma siyaseti uluslararası hukuk ve kanunlara dayalıdır ve hiç bir koşulda müzakere konusu olamaz. Hiç bir füze nükleer yük taşımak için tasarlanmamıştır dolayısıyla füze denemeleri hiç bir şekilde güvenlik şurasının 2231 sayılı kararına ters değildir. İran İslam Cumhuriyeti, ABD’ye uluslararası anlaşmalara karşı olan tehdit siyasetine başvurmalarından ötürü uyarıda bulunuyor. ABD’nin farklı hükumetleri, tehditlerinin nasıl İran’ın büyük halkı karşısında yetersiz olduğunu gördü” dedi.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar