Ana sayfa Dünya İran: “ABD, ihtilaf peşinde olacağına, Yemen’de cinayetlerden uzak dursun”

İran: “ABD, ihtilaf peşinde olacağına, Yemen’de cinayetlerden uzak dursun”

PAYLAŞ

İranlı sözcü Behram Kasımi şöyle konuştu:

“Bu sözler esassız, tekrardan ibaret ve kışkırtıcı ifadeler ile dolu. İran İslam Cumhuriyeti’nin terörizme karşı Ortadoğu bölgesinde gerçekleştirdikleri herkes tarafından bilinirken bunun gibi sözlere yine tanık oluyoruz.

ABD hükumetinin İran milletine terörizm ile kesintisiz savaştığından ötürü teşekkür etmesi gerekir iken, esassız iddialarını tekrarlayarak, yanlış bir siyaset seçiyor ve bu şekilde terörist gruplara yardımcı oluyor. Bu siyasetlerden biri İslami ülkelerin vatandaşlarının ABD’ye girişinin yasaklanmasıdır. Tüm dünya tarafından tepki gören bu siyaset ABD’nin uluslararası kurallara aşina olmadığını yine bir kez daha herkese gösterdi. Beyaz saray tarafından da onay alan 5 yaşındaki bir çocuğun ellerine kelepçe takmanın nasıl terörizm ile mücadelede yer alabildiğini anlatabilirler mi?

İran’ın bölge siyasetleri gayet şeffaf ve nettir. Biz tüm bölge ülkeleri ile dost ilişkisine sahip olmak istiyoruz. Ülkelerin diğer ülkelerin iç işlerine karışmasına karşıyız. Bu konuda ülkemize karşı bölgede yine silah piyasası oluşturabilmek için asılsız iftiralar yapılmıştır. ABD hükumeti tefrika ve ihtilaf peşinde olacağına, Yemen’de müttefiklerinin ABD silahları ile gerçekleştirdiği cinayetlerden uzak dursun.”

Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre, Kasımi açıklamasında “İran İslam Cumhuriyetinin savunma siyaseti uluslararası hukuk ve kanunlara dayalıdır ve hiç bir koşulda müzakere konusu olamaz. Hiç bir füze nükleer yük taşımak için tasarlanmamıştır dolayısıyla füze denemeleri hiç bir şekilde güvenlik şurasının 2231 sayılı kararına ters değildir. İran İslam Cumhuriyeti, ABD’ye uluslararası anlaşmalara karşı olan tehdit siyasetine başvurmalarından ötürü uyarıda bulunuyor. ABD’nin farklı hükumetleri, tehditlerinin nasıl İran’ın büyük halkı karşısında yetersiz olduğunu gördü” dedi.