Ana sayfa Manşet İsrail, Hizbullah silah tedariki için kullanmadıkça güvenli bölgelere karşı değil

İsrail, Hizbullah silah tedariki için kullanmadıkça güvenli bölgelere karşı değil

PAYLAŞ

Geçtiğimiz Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştiren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Rusya, İran ve Türkiye’nin garantörlüğü’nde Suriye’de kurulması planlanan güvenli bölge girişimlerine itirazı olmadığını söylediği belirtildi.

Haaretz’e bilgi veren İsrail’li üst düzey bir yetkili, Netanyahu’nun kurulması planlanan güvenli bölgelere, İsrail sınırına yakın yerlerde İran ya da Hizbullah askerlerinin bulunmaması koşuluyla karşı olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Suriye’de ateşkesin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran, güvenli bölgeler kurulmasını öngören memorandumu imzalamıştı. Buna göre, birincisi Lazkiye, Halep ve Hama’nın çeşitli bölgeleri de dahil olmak üzere İdlib; ikincisi Humus’un kuzeyi; üçüncüsü Doğu Guta; dördüncüsüyse ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytra’da güvenli bölgeler kurulacak. IŞİD ve Nusra’dan arındırılmış sahalarda kurulacak güvenli bölgeler, Suriye halkı için rahat yaşam alanı ve insanı yardım için elverişli hale getirilecek.

Haaretz’in haberine göre, henüz koordinatlarının netleşmediği güvenli bölgelerden birisinin Suriye-Ürdün sınırına yakın bir bölgede olacağı belirtildi. Gazeteye göre bu bölgelerden birisinin Golan Tepeleri olma ihtimali de bulunuyor.

Gazetenin haberinde, İran’ın Rusya ve Türkiye’yle imzalanan memoranduma taraf olmasından kaynaklı bazı endişelerden de bahsediliyor. Buna göre; kurulacak güvenli bölgelerde İran ve Hizbullah askerlerinin de rahatça hareket etmesinin, İsrail’in güvenliği için bir tehdit anlamına geleceği vurgulanıyor.

Haaretz’in haberinde yer alan bilgilere göre İsrail, bu güvenli bölgelerin Hizbullah’a silah tedarik etmek için kullanıldığını tespit ettiğinde, güç kullanmak zorunda kalacağını Rusya’ya açıkça beyan etti.