İranlı gazeteci açlık grevini ölüm orucuna dönüştürdü

Mayıs 13, 2017, 7:04 pm
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), İranlı kadın gazeteci Hengame Şehidi’nin açlık grevi eylemini ölüm orucuna dönüştürdüğünü duyurdu.

RSF’nin İranlı kadın gazeteci ve insan hakları savunucusu Hengame Şehidi için yayımladığı raporda, “Hengame, telefon yoluyla annesiyle konuşarak açlık grevi eylemini ölüm orucuna dönüştürdüğünü söylemiş” denildi.

“Suçlu olduğumu itiraf etmemi istiyorlar”

Rudaw’ın haberine göre, raporda Hengame Şehidi’nin, “Hiçbir suçum olmamasına rağmen beni suçlayarak hapis cezasına çarptırdılar. Tutuklanma kararıma, İtlaat güçlerinin işkence ve insanlık dışı uygulamalara karşı çıkmak için iki aydır açlık grevindeyim. Cezaevi idaresi bana baskı uygulayarak suçlu olduğumu itiraf etmemi istiyor. Bunu reddetmek için de açlık grevi eylemimi ölüm orucuna çevirdim” dediği aktarıldı.

En çok gazeteci tutuklayan 5’inci ülke

RSF’nin raporunda, İran’ın insan hakları ve basın özgürlüğü ihlalleriyle ilgili de şunlar kaydedildi: “Aralarında yabancı gazetecilerin de bulunduğu 28 gazeteci İran’da tutuklu bulunuyor. İran en çok gazeteci tutuklayan ülkeler sıralamasında da 5’inci sırada yer alıyor. Daha önceki raporlarımızda da İran, basın özgürlüğünü kısıtlama ve ihlal etmede 180 ülke içerisinde 165’inci sırada yer alıyordu.”

Ne olmuştu?

Hengame Şehidi, İran istihbarat örgütü İtlaat güçleri tarafından 9 Mart’ta tutuklanarak Tahran’daki Evin Cezaevi’ne konuldu.

O günden beri Hengame Şehidi’nin neden tutuklandığı bilinmiyor. Hengame tutuklandığı günden bu yana açlık grevindeydi.