Ana sayfa Dünya İranlı oyuncudan Oscar ödül törenine Trump boykotu: Vize yasağı ırkçılıktır!

İranlı oyuncudan Oscar ödül törenine Trump boykotu: Vize yasağı ırkçılıktır!

PAYLAŞ

BBC türkçe’nin haberine göre, Yabancı film dalında Oscar’a aday gösterilen “The Salesman”in başrolünde oynayan 33 yaşındaki aktris Taraneh Alidoosti, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada,

“Trump’ın İranlılara vize yasağı ırkçılıktır” dedi ve ekledi: “Bu yasak kültürel etkinlikleri kapsasın ya da kapsamasın 2017 Akademi Ödülleri’ne protesto için katılmayacağım.”

Amerikan medyasında taslağı yayınlanan ve Trump karşıtları tarafından “Müslüman yasağı” olarak adlandırılan başkanlık yönergesinin, Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen’i kapsadığı açıklanmıştı.

Söz konusu başkanlık yönergesinin bu ülkelerden ABD’ye gitmek isteyen mültecilerin yanında, turist vizesi ile ülkeye girmek isteyenlere de kısıtlama getirdiği bildirildi.

Donald Trump ise ABD Başkanı olarak göreve başlamasının ardından verdiği ilk televizyon röportajında bunun “Müslüman yasağı” olmadığını, hedefinin ise “sınırlarında muazzam terör faaliyeti olan ülkeler” olduğunu açıkladı.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan Trump, “Bu insanların çoğu bu ülkeye şeytani amaçlarla girmek istiyor. Ben bunu engelleyeceğim. Onlar IŞİD’li… Bu ülkeye gizli ajandaları ile girmeyi başarıyorlar. Ben bunu engelleyeceğim” dedi.

“Yedi ülkeye vize sınırlaması” haberi sonrası New York’ta yüzlerce kişi Donald Trump’ı protesto etti.

ABD yasaları başkana, istediği ülkeye vize sınırlaması getirme yetkisi veriyor.

Henüz taslak halinde olan başkanlık yönergesi, ABD mülteci programını 4 aya kadar durdurmayı öngörüyor.

Yönerge, bu yedi ülkeden ABD’ye turist vizesi ile girmek isteyenler içinse 30 gün sınırlama içeriyor