Ana sayfa Dünya İrlanda fosil yakıta yatırımı yasaklıyor

İrlanda fosil yakıta yatırımı yasaklıyor

PAYLAŞ

Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan ve genellikle Britanya olarak anılan bölge ülkeleri, temiz enerjiye yönelim konusunda ne kadar dürüst olduklarını geçtiğimiz günlerde kanıtladılar. İngiltere son 8 kömür santralini 2022’de kapatma kararı aldı, İskoçya ise Avrupa’nın ilk temiz enerji ülkesi olma konusunda iddialı. İrlanda da bu alanda son aldığı kararla ne kadar ciddi olduğunu ispatlamış durumda.

İrlanda Parlemantosu’nda Fine Gael Partisi hariç tüm partilerden oy alarak geçen fosil enerji düzenlemesi, İrlanda topraklarında faaliyet gösteren şirketlerin fosil yakıta yatırım yapmasını tamamen yasaklamayı öngörüyor. Fossil Free Europe kuruluşuna göre İrlanda’nın gösterdiği bu faaliyet daha önce hiç bir ülke tarafından bu derece resmi olarak ele alınmadı. Yasa, üst komiteden de geçerse devlet ve özel şirketler artık ülkede kömür, petrol veya gaz ile enerji üreten tesis kuramayacak.

Önceki planlara bakıldığında, yasaklanacak devlet yatırımlarının toplamının 8 milyar Euro’ya varacağı rapor ediliyor.Tasarının tam anlamıyla yürürlüğe girmesi için geriye sadece üst komite izni kaldı.