Ana sayfa Logo Altı “İşçiler de Fırat Kalkanı’na katılacak!”

“İşçiler de Fırat Kalkanı’na katılacak!”

PAYLAŞ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan 680 sayılı KHK’da yer alan “işçiler dahil kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların ordunun gönderilmesine karar verilen ülkelerde geçici olarak görevlendirilmesi” şeklindeki hükme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“DİYELİM Kİ KEPÇE OPERATÖRÜ…”

Milliyet’in haberine göre Bakan Işık, “Suriye’de El-Bab’a kadar gittik, 2 bin kilometrelik alanı DAEŞ’ten temizledik. ‘Ne haliniz varsa görün. Sıkıntı, yokluk içerisinde yaşayın’ deme hakkımız yok. Orada hayatı tekrar canlandıracak, normalleştirecek adımlar atıyoruz. Cerablus’ta, Rai’de, diğer bölgelerde insani faaliyetler yürütüyoruz. Bu faaliyetlere kamu çalışanlarının da zaman zaman iştirak etmesi gerekebiliyor. Diyelim ki kepçe operatörü, orada altyapı çalışmasında kanal açabiliyor veya karayollarından belki gerektiğinde bir ekibin orada işlem yapması gerekebiliyor. İnsanların oraya girişlerindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak için böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyduk” dedi.

“BELKİ BİRTAKIM YERLEŞİM BİRİMLERİ KURULACAK”

Bakan Işık açıklamasının devamında, “Kaç kişiye ihtiyaç duyulacağını bilemeyiz. Bunlar yapılacak çalışmaya göre ortaya çıkar. İnsanlar kendi yurtlarında ne kadar rahat olursa Türkiye üzerindeki baskı o kadar azalacak. O bölgeler güvenli hale gelince belki Türkiye’deki insanlar kendi evlerine dönmek isteyecek. Belki birtakım yerleşim birimleri oralarda kurulacak. Yani, ‘Türkiye’ye daha fazla insan gelsin’ değil kendi topraklarında kalsınlar, orada yaşasınlar anlayışımız bu harekatla birlikte hayata geçiyor” ifadelerini kullandı.