Ana sayfa Manşet IŞİD Balkanları tehdit etti: Her şeyin bittiğini mi düşünüyordunuz?

IŞİD Balkanları tehdit etti: Her şeyin bittiğini mi düşünüyordunuz?

PAYLAŞ

Eylül 2016’dan beri İngilizce, Fransızca, Almanca, Türkçe ve Rusça da dahil olmak üzere 8 farklı dilde yayınlanan IŞİD’in propaganda dergisi ‘Rumiyah’ın yeni sayısı yayımlandı. Örgüt, derginin Bosna versiyonunda Balkanlarda terörist eylem yapacağına ilişkin çağrıda bulundu. Çağrıda, “Hayır, Allah’a yemin ederim, Balkanları unutmadık” denildi.

“Balkanlar: Düşmanlar İçin Kan ve arkadaşlar için Bal” başlıklı yazıda, Sırplar ve Hırvatların 1992-1995 yılları arasında Bosna Hersek’teki silahlı çatışmalar sırasında Bosnalı Müslümanlara karşı nasıl savaştıklarının unutulmadığı belirtildi. Balkan Insight’ın aktardığı habere göre yazıda, “Elleriniz Müslümanların kanıyla boyanmış halde eve geldiğinizde, her şeyin bittiğini mi düşünüyordunuz? Yakında, halifeliğin askerleri Belgrad, Zagrep, Saraybosna, Tiran, Priştine, Üsküp ve diğer şehirlerden geçerek başlarını kesip kafirlerin kanı dökecek” ifadelerine yer verildi.

IŞİD’in İngiltere, Fransa, Almanya ve ABD gibi Balkan ülkelerinden daha güvenli sayılan ülkelerde saldırılar gerçekleştirdiğinin belirtildiği makalede, IŞİD’in söz konusu ülkeleri ‘Övünülecek güçler’den ‘aşağılanmış ve korkmuş insanlara’ çevirdiğine ilişkin ifadelere yer verildi.

‘Roma’ anlamına gelen ve Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasına atıfta bulunduğu düşünülen dergi, 2016 yılının Eylül ayından beri yayımlanıyor ve IŞİD’in dünya çapında yaptığı kanlı eylemleri meşrulaştırıyor.

Resmi verilere göre Bosna Hersek, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Suriye ve Irak’a çok daha fazla savaşçı ihraç ediyor.