Ana sayfa Dünya ‘IŞİD Kerkük’te araçlarla tur atıp atıp gidiyor’

‘IŞİD Kerkük’te araçlarla tur atıp atıp gidiyor’

IŞİD militanları, Kerkük'ün Mensur köyünde dün gece araçlarla girip tur attı. Kürdistan Yurtseverler Birliği, bölgede operasyon başlatıldığını açıkladı.

PAYLAŞ

IŞİD’in Irak’ta yenilgiye uğratılmasına rağmen Kerkük ve çevresindeki saldırıları sürüyor. Bir grup IŞİD militanının dün gece Kerkük’ün Dakuk ilçesinin Heftexar bölgesinde bir köyde ‘gövde gösterisi’ yaptığı belirtildi.

Heftexar’in Mensur köyünden bir kaynak Rudaw’a, ‘geceleri bir grup IŞİD’linin araç ve silahlarla çevre köylerde vatandaşlara tehdit savurduğunu’ söyledi. Kaynak, “Dün gece yaklaşık 50 IŞİD mensubu, araç ve motorsikletlerle Mensur köyüne geldi. Allahu ekber sloganlarıyla köyün içinde tur atarak gittiler” dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük yetkililerinden İdris Haci Ali ise bir grup silahlı IŞİD’linin aralıklarla söz konusu bölgelere geldiğini doğrulayarak, “Ancak hiçbir köy IŞİD’lilerin kontrolünde değil. Irak güçleri bu bölgelerde operasyona başladı” diye konuştu.

IŞİD mensupları 18 Şubat’ta da Kerkük’ün güney batısında Haşdi Şabi’ye saldırı düzenlemiş; 27 Haşdi Şabi mensubu öldürülmüştü.

Kaynak: Rudaw