Ana sayfa Manşet IŞİD lideri Bağdadi’yi ÖSO koruyordu

IŞİD lideri Bağdadi’yi ÖSO koruyordu

IŞİD lideri Bağdadi'nin ölü ele geçirilmesinin ardından ele geçirilen dökümanlar inceleniyor. Belgelerde Türkiye ile IŞİD terör örgütünün bağlantıları mı var? İddiaya göre Bağdadi'yi Türkiye'ye bağlı ÖSO mensupları koruyordu.

PAYLAŞ

Ali Ata / Haber Analiz

IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ölü ele geçirilmesi ABD için son yılların en önemli operasyonlarından biriydi. Operasyon sırasında ABD’ye Suriye Demokratik Güçleri eşlik ederken Türkiye’ye haber bile verilmedi. Üstelik Türkiye’nin “terörist” ilan ettiği SDG komutanı Mazlum Kobani’nin (Abdi) verdiği istihbaratların operasyonun başarılı olmasında kritik rol oynadığı belirtiliyor.

Bağdadi’nin Türkiye sınırına 5 km mesafede ölü ele geçirilmesi manidar. Zira Türkiye’nin o bölgede sınır boyu 12 gözlem noktası bulunuyor. İddiaya göre İdlib’te olan Bağdadi’yi Türkiye’ye bağlı “Milli Suriye Ordusu” (ÖSO) mensupları koruyordu ve bu operasyonda Bağdadi’yi koruyan 6 ÖSO mensubu da öldürüldü. Öteden beri Bağdadi’yi korumakla suçlanan Türkiye bu operasyonla tabir yerindeyse sobelenmiş oldu.

BELGELERDE TÜRKİYE İLE IŞİD BAĞLANTILARI MI VAR?

Çatışmada dokümanlar, görüntü ve arşiv ele geçirildi. Ayrıca Bağdadi’nin yakınında bulunan iki militanın da sağ ele geçirildiği sorgulanmak üzere ABD güçlerince alındı. IŞİD lideri ile Türkiye ilişkisine dair çeşitli iddialar var. Demokratik Suriye Güçleri sözcüsü Mustafa Bali, IŞİD lideri Bağdadi’nin sıkça Hataya girip çıktığını ileri sürüyor. Diğer bir iddia ise mide ve migren rahatsızlığı bulunan Bağdadi’nin Hatay’da tedavi ettirildiği ve ilaçlarını düzenli olarak almasının temin edildiği yönünde.

BAĞDADİ OPERASYONUYLA ABD İLE KÜRTLERİN İLİŞKİSİ YENİDEN ŞEKİLLENEBİLİR

DGS (Demokratik Suriye Güçleri) Komutanı Mazlum Kobani son anda ABD ile hayati bir istihbaratı paylaşıp operasyonda yer alması bundan sonra ABD-Kürt ilişkisini yeniden şekillendirir mi? Kürtler tekrar ABD hamiliğine geçip, Rusya-Türkiye arasındaki Soçi anlaşmasını rafa kaldırtır mı? Bu durum yarın ve önümüzdeki dönemde daha da netleşecek…

Mazlum’un Trump’a can simidi atması karşısında ABD başkanın tavrı da merak ediliyor doğrusu. Ama asıl sorulması gereken soru şu; İçinde birçok ülkeden savaşçısı olan IŞİD bundan sonra dağılır mı? Dağılırsa 15 bin militanının durumu ne olacak? Bu konu ise bir başka yazının konusu… Ancak şunu söylemek mümkün, bu militanların çoğu Türkiye’nin başına kalacak.

Ali Ata / Haber Analiz