Connect with us

Dünya

IŞİD liderinin ölümü yılan hikayesine döndü

Published

on

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü yönünde “teyit bilgisine” ulaştıklarını açıkladı. Suriye’deki savaşı gözleyen örgütlerin başında gelen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Direktörü Rami Abdulrahman, “Bu bilgiye örgütün liderlerinden ulaştık. Bilgi veren isimler arasında örgütün Deyr ez Zor bölgesindeki bir numaralı lideri de var” dedi.

DW’nin aktardığı habere göre, Abdurahman, son 3 aydır Deyr ez Zor’da olduğu iddia edilen Bağdadi’nin ne zaman ve nasıl öldüğüyle ilgili ise bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. Irak’ta yayın yapan El Sumayra televizyonu tarafından ortaya atılan iddiayla ilgili IŞİD’e karşı koalisyonun sözcüsü Ryan Dillon’dan da bir açıklama geldi. Dillon Bağdadi’nin öldüğü yönündeki haberi doğrulayamadıklarını söyledi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da haberi doğrulayacak bilgiye sahip olmadıklarını açıkladı.

Uluslararası haber ajansı Reuters da şu noktada Bağdadi’nin öldüğü yönündeki haberi kaynaklarından doğrulatamadığını aktarıyor. Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Rakka yakınlarında IŞİD’ın komuta kademesinin biraraya geldiği bir toplantıyı hedef aldıklarını ve Bağdadi’nin bu hava saldırısı sırasında ölmüş olabileceğini açıklamıştı.

IŞİD’e yönelik hava saldırıları sırasında Bağdadi’nin sağ kolu Ebu Ali el-Anbari, örgütün “Savaş Bakanı” olarak anılan Ebu Ömer el Şişani ve Bağdadi’nin danışmanı Ebu Muhammed el Adnani öldürülmüştü.

IŞİD’in lideri Bağdadi kim?

El Bağdadi, Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra’da 1971 yılında doğdu. 2003 yılında selefi cihatçı gruplara katılan Bağdadi, Irak’ın işgali sırasında ABD askerleri tarafından yakalanarak hapise atıldı. Ancak, ABD askeri tehdit olarak görmediği Bağdadi’yi 1 yıl sonra serbest bıraktı.

Dünya Bağdadi’nin adını, 2014’te Musul’da bir camide verdiği vaaz sırasında Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyini kapsayan hilafet ilanı ile duydu.

IŞİD’i 3 yıl önce kuran Ebu Bekir El Bağdadi, şu an dünyanın en çok aranan teröristi. ABD, Bağdadi’nin yakalanması için 25 milyon dolarlık bir ödül koymuş durumda. Paris, Brüksel, Londra, İstanbul gibi çok sayıda kentte terör saldırıları düzenleyen örgütün kontrolündeki bölgeler giderek azalıyor. Irak’ta Musul’u kaybeden örgüt, Suriye’de kalesi konumundaki Rakka’da kuşatılmaya başlandı.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar