Ana sayfa Logo Altı IŞİD sanığı: Fatma Şahin beni toplantıya çağırdı, kendisiyle görüştüm

IŞİD sanığı: Fatma Şahin beni toplantıya çağırdı, kendisiyle görüştüm

PAYLAŞ

10 Ekim Ankara Katliamı ve Antep Kına Gecesi Katliamı’nın faillerinden Mehmet Kadir Cabael hakkında hazırlanan polis fezlekesinde skandal bir iddia ortaya çıktı. Antep’teki katliam sonrası gözaltına alınan ve hakkında IŞİD üyeliğinden dava açılan Suriyeli Gençleri Eğitme ve Geliştirme Derneği Başkanı Bahaa Alden Najeep, Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, 2014 yılında kendisini toplantıya çağırarak görüşme yaptığını ileri sürdü.

10 Ekim Katliamı davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen polis fezlekesinde ifadesi bulunan Najeep, Fatma Şahin’le Kobanê eylemleri sonrasında görüştüklerini söyledi ve “Suriyelilerin sorunları ve özellikle Kobanê eylemlerinde beni toplantıya çağırdı. Her iki ayda bir beni çağırırlar, toplantılara katılırım” dedi.

Evrensel’den Tamer Arda Erşin’in haberine göre, Najeep ifadesinde, derneği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yöneticilerinin isteği üzerine kurduğunu, derneğin amacının ABD ve diğer ülkelerden gelen yardımları Suriye’ye geçirmek olduğunu söyledi. Najeep ifadesinde gelen yardımlar arasında yer alan telsizleri nasıl Suriye’ye gönderdiğini de anlattı.

İKİ AYDA BİR BELEDİYEDE TOPLANTILARA KATILMIŞ

Kendisinin IŞİD üyesi olmadığını ve bombalı saldırıyla ilişkisi bulunmadığını ileri süren Najeep, suçsuz olduğunu kanıtlamak için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile 2014 yılında yaptığı görüşmeyi anlattı. Başkan Şahin’in Kobanê eylemleri sonrasında kendisini toplantı yapmak üzere çağırdığını ileri süren Najeep, “Suriyelilerin sorunları ve özellikle Kobanê eylemlerinde beni toplantıya çağırdı. Muhaliflerin kayıtlarında benim ismim kayıtlıdır. Her iki ayda bir beni çağırırlar, toplantılara katılırım. Ben DAEŞ’e muhalifim ve bu örgüt tarafından aranan birisiyim. DAEŞ daha önce benim kurumumun üst düzey bir yetkilisini Dayrezor’da öldürdü” dedi.