Connect with us

Sürmanşet

IŞİD sanığı ‘sabit ikametgah’ gerekçesiyle tahliye edildi

Published

on

24 Ağustos’ta IŞİD’e yönelik üç ilçeyi kapsayan operasyon kapsamında Fazlı K.’nin Ümraniye’de ev toplantıları yaptığı belirlendi. Operasyonda Mühyettin S. (37) , İbrahim K. (35), Yavuz İ. (30), Cenk A. (32) ve Abdulsamet Ç. (25) gözaltına alındı. Dokuz gün gözaltında kalan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin sorgusunu yapan sulh ceza hakimliği Abdulsamet Ç.’yi tutukladı; diğer dört şüpheliyi ise ‘adli kontrol’ şartı ile serbest bıraktı.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, beş şüpheli hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla dava açıldı. 23 Kasım tarihli iddianamede, şüphelilerin dönem içerisinde yurt dışına gidecekleri belirtildi.

Şüphelilerden Mühyettin S., örgüt üyesi olmadığını, zaman zaman arkadaşlarıyla toplantı yaptıklarını belirtti. İbrahim K. ise, IŞİD’i ‘Müslüman olduklarını söyleyen topluluk’ olarak tanıdığını, örgüte katılan Yasin Güldere’nin kendisine birkaç kez mesaj attığını söyledi.

İbrahim K., ‘Ebu Hanzala’ olarak bilinen Halis Bayancuk isimli IŞİD şüphelisinin derslerine katıldığını, ‘Fazlı Hoca’ lakaplı Fazlı K.’yı ise tanıdığını belirtti.

Tarih öğretmeni olarak görev yaptığını belirten Cenk A. ise tutuklu bulunan Fazlı K.’yı tanıdığını ancak dini sohbetlere katılmadığını söylerken IŞİD’le ilgisinin olmadığını belirten Yavuz İ. de Fazlı K. ile tanıştığını anlattı.

Dosyadaki en detaylı bilgi ise ise Abdulsamet Ç. hakkında idi. Ümraniye’deki operasyon sırasında yakalanan Abdulsamet Ç.’nin cep telefonunda IŞİD’le ilgili flama, fotoğraf, video ve marşlar bulundu. IŞİD marşına yönelik soru için “Kulağa hoş geliyor” yanıtını veren, evinde yapılan aramada ‘yasak yayın’ kapsamında bulunan “Cihadı Desteklemenin 44 Yolu” isimli bir kitap bulunan Abdulsamet Ç. ile ilgili iddianamede şu değerlendirme yer aldı: “Şüphelinin DEAŞ silahlı terör örgütü ile organik bağını belirli bir süreklilik içerisinde devam ettiği bu anlamda üzeri atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği…”

Abdulsamet Ç. ifadesine göre, 2014 yılında IŞİD’e katıldı ve örgüte katılmasını sağlayan kişinin Ümraniye’de bulunan Azeri uyruklu ‘Ammar’ kod adlı bir kişi olduğunu söyledi. Ç., Ümraniye’de bir vakfa bağlı olan mescitte IŞİD propagandası yaptığına tanık olduğu ‘Ammar’ın kendisine verdiği irtibatlar sayesinde Gaziantep’e gittiğini söyledi.

Başka kişilerin de olduğu bir grupla birlikte Cerablus’a geçtiklerini, Münbiç’de bir ay dini eğitime tabi tutulduğunu söyleyen Abdulsamet Ç. daha sonra Telafer’e gittiğini buradan da Musul’daki merkez hastanesinde çalışmaya başladığını söyledi. Abdulsamet Ç., Musul’a yapılan bir hava harekatı sırasında bacağından yaralandığını ve çalıştığı hastanede dört ay tedavi gördüğünü ekledi. Tedavisi için El Bab’a geçtiğini söyleyen Abdulsamet Ç., Ümraniye’deki ailesiyle irtibata geçerek Temmuz 2015’te Kilis üzerinden Türkiye’ye dönüp sınırda teslim olduğunu aktardı.

‘Etkin pişmanlık’tan yararlanan Abdulsamet Ç. bir yıl denetime tabi tutularak mahkemece serbest bırakıldı. İddianameye göre, Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ceza verilmeyen Ç., ailesinin yaşadığı Ümraniye’ye döndükten sonra IŞİD’le ‘irtibat’ını sürdürdü.

Hürriyet’in telefonla ulaştığı Ç.’nin avukatı ise tahliye kararına kendisinin de şaşırdığını belirterek “Tahliyesinde sağlık durumu ve samimi beyanlarının etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar