Connect with us

Dünya

IŞİD, sivillerin kaçışını önlemek için çocuklarını öldürüyor

Published

on

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, IŞİD’in kontrolünde olan Musul’u ele geçirmek için Irak ordusunun ilerlemesi sürerken, kentin merkezinde küçük bir alana sıkışmış olan grup kaçan sivilleri caydırmak için çocuklarını öldürmeye başladığını bildirdi.

UNICEF, IŞİD kontrolündeki mahallelerden kaçan sivillerin çocuklarını hedef alan birçok olay tespit ettiklerini açıkladı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, kurumun Irak temsilcisi Peter Hawkins “[IŞİD] insanların kaçmasını engellemek için çocukları hedef alıyor” diye konuştu. Hawkins sözlerine “Bu da savaşın ne kadar ayrım gözetmez ve felaket olduğu gösteriyor” şeklinde devam etti.

Irak silahlı güçleri bir yandan son bir haftadır Musul’un “Eski Şehir” olarak bilinen mahallelerinde IŞİD’in sıkıştırıldığı alanları ele geçirirken, diğer yandan 100 binden fazla Iraklının yaşadığı bu bölgede sivil ölümlerin önüne geçmeye çalışıyor.

Irak’ta ölen çocuklar

UNICEF verilerine göre ülkede beş milyondan fazla çocuk acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Kurum, IŞİD’in 2014 yılında ülkenin yaklaşık üçte birini ele geçirmesinden bu yana 1075 Iraklı çocuğun öldürüldüğünü, bin 130 çocuğun da yaralandığını açıkladı.

Gene aynı verilere göre sadece son altı ayda Irak’taki savaş 152 çocuğun hayatına mal oldu. 255 çocuk da yaralanırken aynı zamanda bir milyondan fazla çocuk okula gidemiyor.

Açıklamada “yakın tarihteki en acımasız savaşlarda öldürüldüler, yaralandılar, kaçırıldılar, ateş etmeye ve öldürmeye zorlandılar” dendi.

UNICEF, 18 yaş altındaki en az 231 çocuğun IŞİD ve diğer silahlı gruplar tarafından savaşmaya zorlandığını kaydetti.

Gelecekleri yok ediliyor

Sözlerine devam eden UNICEF Irak temsilcisi Hawkins, “Ülkenin gelecekteki güvenliği ve ekonomik gücü bugün çocuklara ne olduğuna bağlı” şeklinde konuştu.

Musul’u IŞİD’in elinden alma operasyonu şu ana kadar binlerce sivilin ölümüne neden oldu. Irak hükümeti, 850 binden fazla sivilin operasyonların başladığı Ekim ayından bu yana evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar