Ana sayfa Dünya IŞİD ve El Nusra kimyasal silah kullanıyor

IŞİD ve El Nusra kimyasal silah kullanıyor

PAYLAŞ

Suriye’de ateşkes sağlanması sonrası Astana’daki barış görüşmeleri beklenirken, Rusya’dan ateşkese dahil edilmeyen El Nusra ve IŞİD’e kimyasal silah suçlaması geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, IŞİD, El Nusra Cephesi (yeni adıyla Fetih el Şam) ve bazı terör örgütlerinin Suriye ve Irak’ta başta hardal ve sarin gazı olmak üzere kimyasal silah kullandığını söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre, RİA Novosti’ye konuşan Zaharova, “Özellikle Suriye ve Irak’ta olmak üzere Ortadoğu’da ardı arkası kesilmeyen kimyasal terör vakaları ciddi bir endişe yaratıyor. IŞİD, El Nusra ile bunlara bağlı terör örgütleri kimyasal silah kullanıyor. Üstelik sadece klor gibi endüstriyel kimyasallar değil, hardal ve sarin gazı gibi tamamen askeri zehirli maddeler kullanıyorlar” dedi. Suriye ordusuna ve sivillere karşı sarin gazı kullanımıyla ilgili ilk vakanın 2013 ilkbaharında tespit edildiğini anımsatan Zaharova, aynı yıl yaz aylarında Doğu Guta’da zehirli maddelerin kullanımıyla ses getiren bir saldırı daha düzenlendiğini kaydetti.

‘MUSUL’DA KİMYASAL ÇALIŞMALARI YAPILDI’

Zaharova, IŞİD’in 2014 yazında Irak’ın Musul kentini, Musul Kütüphanesi’ni ve Musul Üniversitesi’nin laboratuvarını ele geçirmesi sonrası ‘zehirli maddeleri sentez çalışmaları’nın arttığını söyledi. Rus sözcü “Saddam Hüseyin dönemindeki askeri-kimyasal programla ilişkili olan Iraklı subayların IŞİD saflarına geçmesiyle ve yurtdışından uzmanların katılımıyla ülkedeki durum daha da kötüye gitti. Bu sayede Irak ve Suriye’deki örgütlerin terör faaliyetleri daha kapsamlı, sistemli hale geldi ve Ortadoğu’nun dışına yayılarak sınır ötesi özelliği kazandı” dedi. Zaharova, Rusya’nın uluslararası topluma yaptığı kimyasal teröre karşı işbirliği çağrılarının yanıtsız kaldığını savundu.