Connect with us

Sürmanşet

IŞİD’den Türkiye’deki hücrelerine suikast çağrısı

Published

on

Suudi Arabistan, İran, Suriye, Hizbullah, Koalisyon Güçleri’nin de ağır bir dille eleştirildiği dergide Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açık açık tehdit edildi. “Kafirlerin Suikast ile öldürülmesi” başlıklı makalede kullanılan fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan hedef tahtasında kondu. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, yazıda Kuran’ı Kerim’in Tevbe suresinin beşinci ayetine ve o ayetin 14. Yüzyılda Suriye’de yaşamın din adamı İbni Kesir’in tefsirine atıfla suikastlerin meşru olduğu propagandası yapıldı.

“Kafirin önderlerine suikast yapın”

Bu iddiasını güçlendirmek için İbn’ül Arabi, El Kurtubi ve İmam Buhari’nin görüşlerinden de faydalanılan makalede, “Bugün Türkiye hükümetinin olağanca gücüyle Müslümanları katletmesi, hapsetmesi ve onlara her türlü zulmü yapması asla kabul edilecek bir şey değildir. Tağut Erdoğan ve hükümetinin yaptığı bu zulümlere her Müslüman elinden geldiğince engel olmak zorundadır. Özellikle Türkiye’de yaşayan tevhidin aslanlarının bu konudaki sorumluluklarının iyi anlamaları gerekir. İslam Devleti ve Müslümanların aleyhinde konuşan onları kötüleyip tağutları destekleyen belaların hedef alınması vaciptir” dendi.

Rumiyah dergisi daha sonra Türkiye’deki hücrelerine açıkça suikast çağrısı yaptı.

Ebu Basir kim?

Derginin Türkiye’deki militanlarına örnek gösterdiği Ebu Basir, Hazreti Muhammed döneminde yaşamış Müslüman bir savaşçı.

Hudeybiye Barışı sonrası Mekke’den Medine’ye kaçan Ebu Basir, Hazreti Muhammed tarafından barış anlaşması hükmü nedeniyle Medinelilere iade edildi. Ancak Medine yolunda muhafızlarını öldüren Ebu Basir daha sonra yanındaki savaşçılarla Mekkelilerin kervanlarına saldırarak Kureyş kabilesinin ticari faaliyetlerine darbe indirmişti.

“Türkiye’nin güvenliğini korkuya, rahatlığını dehşete çevirin”

Rumiyah dergisinin beşinci sayısında tek bir makalede değil çok sayıda yazıda Türkiye hedef alınıyor.

“Türkiye’nin Cürümleri” başlıklı yazıda “kafir laik hükümet” nitelenen Türkiye Cumhuriyeti, “İncirlik Üssü’nü Haçlı Koalisyonu’na açtı”, “NATO üyesi”, “ “Kobani’deki sınır kapısını mürted PKK’lılara açtı”, “Halep kırsalındaki “Müslümanları bombalıyor”, “Irak’taki Rafizi hükümetine destek veriyor”, “Irak ve Şam’a yönelik Haçlı Saldırılarına destek veriyor” ifadeleriyle tehdit ediliyor.

Yazıda IŞİD lideri El Bağdadi’nin Kasım ayının başında yaptığı konuşmada sarf ettiği “Ey muvahhidler, bugün Türkiye eylemlerinizin ve cihadınızın çerçevesine girmiştir. Allah’tan yardım dileyin ve oraya saldırın. Güvenliğini korkuya rahatlığını dehşete çevirin” sözleri de yinelendi.

Dergide yakıldığı iddia edilen Türk askerlerine ilişkin fotoğraflar ile öldürüldüğü iddia edilen ÖSO militanlarının fotoğrafları da yayınlanıyor.

IŞİD’den Fırat Kalkanı hakkında iddialar

Dergide Haçlı Kalkanı olarak nitelendirilen Fırat Kalkanı Harekatı boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun kayıplarına ilişkin çeşitli iddialar dile getirildi.

Dergiye göre; Fırat Kalkanı Harekatı’nın başladığı 26 Haziran 2016 tarihinden bugüne kadar “Türk Ordusu’na ait 41 araç imha edildi, Türk Silahlı Kuvvetler mensubu 73 kişi öldü ya da yaralandı, ‘mürted sahavat’ olarak tarif edilen Özgür Suriye Ordusu mensuplarından 644 kişi öldü ya da yaralandı, 2 Türk askeri esir alındı.”

Rumiyah: “Yılbaşı gecesi Haç’ın hizmetçisi Türkiye hedef alındı”

Örgüt, yılbaşı gecesi Türkiye’nin en popüler gece kulüplerinden Reina’da gerçekleştirilen terör eylemini bir kez daha üstlendi.

Türkiye’ye “Haç’ın hizmetçisi” diyerek hakaret eden dergi, saldırıyı tek bir kişinin yaptığını yinelerken eylemde otomatik silahla birlikte el bombalarının da kullanıldığını iddia etti.

IŞİD’den “ümmeti güçlendirmek için kalabalıklaşın” çağrısı

“Ben ümmetlere karşı çokluğunuzla övünürüm” başlıklı makalede ise cihada destek vermek için daha fazla çocuk yapılması talep edildi.

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar