Ana sayfa Editörden ‘IŞİD’i bitirmek için ABD’nin tercihi TSK değil, YPG. Yani Erdoğan değil, PYD’

‘IŞİD’i bitirmek için ABD’nin tercihi TSK değil, YPG. Yani Erdoğan değil, PYD’

PAYLAŞ

Cumhuriyet gazetesi Yazarı Aydın Engin, ABD’nin Ortadoğu’daki tercihinin bundan böyle Türkiye değil YPG olacağını yazdı. Konunun karmaşık olduğuna değinen Engin, ‘Ancak galiba şu açık: ABD, Ortadoğu üstüne kurduğu planlarda elini epey güçlendirdi’ diye yazdı

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Trump – Erdoğan buluşmasının içeriğini bugünden öğrenemeyeceğiz. Öğrenilemez de… Ancak önümüzdeki günlerde, haftalarda, aylarda sonuçlarını görüp gözleyebileceğiz.
Şimdiden söylenebilecek olan pek kısa:
Suriye (hatta Irak) toprakları üstünde IŞİD belasını savuşturmak, mümkün olursa, ki çok zor, IŞİD’i bitirmek için ABD’nin tercihi TSK değil, YPG. Yani Erdoğan değil, PYD.
Peki sonra?
Bu askeri operasyonlara nokta konduktan, şu ya da bu sonuca ulaşıldıktan sonra ne olacak?
Mesela Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırı boyunca Kürt kantonlarından oluşan bir şerit, varlığını uluslararası düzeyde ve düzlemde kabul ettirecek mi? Suriye’de özerk ya da federatif bir Kürt bölgesi oluşacak mı? Böylesi bir çözümü Rusya, İran ve Suriye BAAS rejimi kabullenecekler mi? Yoksa zaten bunun pazarlığı çoktan yapıldı ve karara bağlandı mı?
Bu sorular bilgiye dayanmayan, üfürükten yorumlarla cevaplanamaz.
Ancak galiba şu açık: ABD, Ortadoğu üstüne kurduğu planlarda elini epey güçlendirdi. Hem Türkiye’ye “Şunu, şunu yapar, şunu şunu verirsen senin isteklerini belli ölçülerde karşılarım. Yoksa…” pazarlığı yapabilecek bir konum elde etti, hem de Kürtlere “Benim öngördüğüm çizgide yürürsen seni desteklerim. Yoksa” demenin zeminini yarattı.
Günü geldiğinde taraflardan birini satar mı?
Satar.
Hem de gözünü bile kırpmadan satar.
Siyasal hesaplarını ABD ile iyi ve sıkı ilişkiler üstüne kuranların kaderidir bu. Fille yatağa girenin başına neler gelebileceği önceden bilinir değil mi?

Yazının tamamı için…