Ana sayfa Gündem İşkence gören çocuklar yaraları iyileşsin diye bırakılmıyor! Aileler şikayetçi olacaklarını açıkladılar

İşkence gören çocuklar yaraları iyileşsin diye bırakılmıyor! Aileler şikayetçi olacaklarını açıkladılar

PAYLAŞ

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde 15 Şubat akşamı gözaltına alınan 3 çocuğun işkenceye uğradığı ortaya çıktı.

Olayın medyaya yansıması ve avukatların çektiği fotoğrafların yayılmasının ardından çocukların gözaltı süreleri uzatıldı. Serbest bırakılma durumunda çocukların uğradığı işkenceleri tıbbi olarak belgelemek mümkün olacaktı.

ÇOCUKLAR YAŞADIKLARI DEHŞETİ ANLATTI

Van Barosu Yönetimi, Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu’na işkence gören çocuklar yaşadıklarını anlattı.

Çocuklardan O.D. şöyle konuştu:

“İşten eve gittikten sonra polisler mahalledeki olaylar nedeniyle beni yakaladılar, yere yatırdılar. Dipçikle sırtıma vurdular. Botlarla karnıma vurdular. Yakalandığım esnada saçımdan tutup yüzüme gözüme yumrukla vurdular. Tuşba Asayiş Karakoluna (AVM arkasındaki) götürdüler. Orada da tokatladılar. Kafamı klozete sokup ağır hakaret ve küfürde bulundular”

“OĞLUM DOLMUŞLARDA MUAVİNLİK YAPIYOR”

Kafası klozete sokularak darp edilen O.D’nin babası Hacı Duman, oğlunun dolmuşlarda muavin olduğunu ve işi bitince evine geldiğini söyledi. Emniyetin kendisini saat 03.30’da aramasıyla çocuğunun gözaltına alındığını öğrendiğini ifade eden Duman, telefonun ardından emniyete gittiklerini ve çocuklarının kendilerine gösterilmediğini belirtti.

Avukatların çocuklarını ziyaret etmesiyle işkenceyi öğrendiklerini belirten Duman, “Boşu boşuna bu çocukları tutup işkence ediyorlar. Bu yapılanlar hakarettir. Kendine bir ekmek yemek için çalışıyor. Gözaltına alınıp darp ediliyorlar, dayak yiyorlar. Yaşları dahi küçük” diye tepki gösterdi.

Çocuğunun bırakılmasını isteyen Duman, işkence yapan polislerden şikayetçi olacaklarını ifade etti.

“ÇOCUĞUMUN GÖZÜNDEKİ MORLUKLAR GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GİTMİYOR”

Anne Perihan Duman ise, çocuğunun ekonomik durumdan dolayı okulu bıraktığını, selpak sattığını, daha sonra muavinlik yaptığını söyledi. Anne Duman, “Biz arabada olduğunu biliyorduk, gözaltında olduğunu bilmiyorduk. Emniyet bizi saat 03.30’da arayınca öğrendik. Şikayetçiyiz. Çocuğumuzu bıraksınlar. Alıp götürdükten sonra oğlumu dövmüşler. Bize bunu geç haber verdiler. Nezarethanede yine çok dövmüşler, bir sürü yerlerinde yara izi var” dedi.

Anne Duman, “İki gündür uyuyamıyorum. Çocuğumun gözündeki morarmalar gözümün önünde. Çocuğumu çok dövdükten sonra bize haber verdiler. Ben onu pencerenin önünde beklerken meğer gözaltına almışlar” dedi.

VAN BAROSU BAŞKANI: CİDDİ MANADA İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE SÖZ KONUSU

Konuyla ilgili bilgi almak için aradığımız Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, çocukların ayın 15’inde gözaltına alındığını aktararak şunları söyledi: “Gözaltına alınan 11 çocuk vardı. Heyetimiz 11 çocukla görüştü. Bu çocukların 3’ünün darbedildikleri doktor raporlarında da mevcut. Heyetimiz de aynı şekilde tespit etti. Fotoğraflar çekildi. Çocuklara ciddi manada işkence ve kötü muamele söz konusu. Biz doğrudan savcılığa gittik. Savcılıkta gerekli şikayetimizi gerçekleştirdik, ilgileneceklerini söylediler. İşkence vakasıyla ilgili araştırma başlattılar mı bilgimiz yok. Çocuklar hâlâ gözaltında. Karakollarda vatandaşa yönelik işkence vakalarını görüyorduk, duyuyorduk artık bunun çocuklara yönelik yapılması son durumdur. Böyle vahşet olamaz. Olacak gibi değil. Çocuklara yönelik işkence kabul edilemez. Hiçbir şekilde hiçbir kimseye kötü muamele yapamaz, aşağılayamazsınız. Ulusal mevzuatımız, anayasamız ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi üçüncü madde de bunu söylüyor. Hele hele bunun çocuklara yapılıyor olması bizim içimizi acıttı. Umarım savcılık bununla ilgili ivedi, hızlı, delillerin karartılmasına müsaade etmeyecek şekilde bir soruşturma yürütür. Bunu yapan failleri teslim eder, çünkü bu işkencedir bunun herhangi bir izahı yoktur. Van Barosu olarak olayın takipçisi olacağız.”