Ana sayfa Manşet İşkence şikayeti KHK gerekçesiyle reddedildi

İşkence şikayeti KHK gerekçesiyle reddedildi

PAYLAŞ

Trabzon’da cemaate yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Abdullah B., 2 aylık hamile eşi ile birlikte gözaltına alınmasından sonra darp edildiği, kötü muamele ve tehdide maruz kaldığını iddia ederek Trabzon Başsavcılığı’na şikâyette bulundu. Cumhuriyet Savcısı E. A. 23 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 667 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 9. maddesine dayanarak “kovuşturmaya yer olmadığı”na karar verdi.

KHK GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Cumhuriyet’ten Ahmet Şefik’in haberine göre savcılık kararında, “bu kanun hükmünde kararname kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun bulunmadığının belirtildiği, bu nedenle iddia konusu eylem nedeniyle şikâyetçi olunanlar hakkında kovuşturma yasağı bulunduğu anlaşılmakla, kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” denildi.

AVUKATTAN TEPKİ

Trabzon Barosu tarafından görevlendirilen avukat A.K.Ş., savcılığın kötü muamele ya da işkence iddiasına karşı verdiği kararın kabul edilemez olduğunu söyledi. A.K.Ş. “3 açıdan itirazımız olacak. Birincisi, KHK’de ‘polislerin görevlerinden dolayı’ diyor. İşkence ya da kötü muamele görev değildir. İkincisi, gözaltı süresi 3 günden 30’a çıkarıldı. Üçüncüsü ve en önemlisi ise Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi işkence ve kötü muameleyi kesinkes yasaklamaktadır. Diyelim ki bir kişi gözaltında öldürüldü. Bu kovuşturulamayacak mı? Karar Anayasa ve AİHS’ye aykırı. Karara itiraz edeceğiz” dedi.