Ana sayfa Manşet İspanya: Görevden alınan Katalan bakanlardan sekizi tutuklandı

İspanya: Görevden alınan Katalan bakanlardan sekizi tutuklandı

PAYLAŞ

Tutuklananlar arasında eski Katalonya Başkan Yardımcısı Vekili Oriol Junqueras, İçişleri Bakanı Joaquim Forn, Dışişleri Bakanı Raül Romeva ve Adalet Bakanı Carles Mundo da bulunuyor.

Yerel parlamentodaki bağımsızlık oylaması öncesi istifa eden eski Katalonya Ticaret Bakanı Santi Vila ise tutuksuz yargılanacak.

Mahkeme eski bakanlara, “İspanya’ya zararları” nedeniyle 6,2 milyon euro ödemeleri için 3 gün süre verdi.

Katalan lider Puigdemont için AB çapında tutuklama emri talebi

Öte yandan başsavcılık, Madrid hükümeti tarafından Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlığı görevinden alındıktan sonra ülkeye dönmeyen Carles Puigdemont ve diğer dört Katalan lider için Avrupa çapında tutuklama emri çıkarılmasını istedi. Talep, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkeyi kapsıyor.

Duruşmalara katılmadılar

Beş Katalan siyasetçi bugün Madrid’deki duruşmaya katılmamışlardı.

Carles Puigdemont, İspanya’ya dönmesi durumunda adil yargılanma garantisinin olmadığını söylemişti.
Puigdemont’un avukatı da, Katalan liderin mahkemeye gelmesi için “ortamın uygun olmadığını” söyledi.

İspanya basınında beş kişiden bazılarının video bağlantısı yoluyla ifade vermek istediğine yönelik haberler yer alırken, Puigdemont’un avukatı Reuters haber ajansına müvekkilinin İspanyol ve Belçikalı yetkililerle işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Puigdemont ise bugün öğlen saatlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir kafede görüntülenmişti.

Seçmenin yüzde 43’ü sandığa gitti

İspanya, Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanan referandumun buna rağmen düzenlendiği 1 Ekim’den beri anayasal bir krizle karşı karşıya.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Katalonya’nın özerk yönetimini askıya alma kararının meclisten çıkmasını sağlamış, Katalonya’nın bölgesel meclisini lağvederek 21 Aralık’da yeni seçim yapılmasını kararlaştırmıştı.
Bu, Katalan siyasetçilerin mecliste bağımsızlık kararı almasının ardından gelmişti.

Katalan hükümeti, referandumda seçmenlerin yüzde 43’ünün sandığa gittiğini ve bunların yüzde 90’ının bağımsızlık yönünde oy kullandığını açıklamıştı.