Connect with us

Dünya

İspanya’da bağımsızlık referandumu krizi

Published

on

Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont Madrid’e meydan okumaya revam ediyor. Bağımsızlık referandumunun yapılacağından kimsenin kuşkusu olmamasını isteyen Puigdemont Alman televizyonuna (ARD) verdiği mülakatta “demokrasiye uymayan durumlara rağmen değişmeyen, hatta güçlenen bir şey varsa onun da seçmenin oylamaya katılma azmi olduğunu” söyledi. Puigdemont “Katalanlar oy vermeye 15 gün öncesinden daha hevesliler. Bunu durdurmak artık mümkün değildir” dedi.

Carles Puigdemont Twitter hesabından oy pusulalarının basılışını gösteren bir de video yayınladı.

Ancak oy pusulasına kimin çarpı koyabileceği şüpheli. Pazar günkü oylamayı önlemek için polise bütün seçim lokallerini kapatması tebliğ edildi. Polis aynı zamanda oy pusulalarına ve oy sandıklarına el koymakla da görevlendirildi. Madrid yönetimi Katalonya’ya binlerce polis gönderdi. İspanya Sosyalist Partisi’nden Patxi Lopez referandumdan ümitli olmadığını şöyle anlattı: “Pazar günü halkoylaması yapılmayacak. Ayrılıkçılar muhakkak halkı seferber edeceklerdir. Ama bu bir referandum değildir ve halkı daha fazla böler. Bu durum beni endişelendiriyor. Bu çılgınlığa son verilip diyalog başlatılsa daha iyi olmaz mı?”

Ama artık kimsenin referandum tamamlanana kadar konuşmaya niyeti yok. Pazar günü şiddet olaylarının patlak vermesi herkesin ortak endişesi. İspanyol medyası Avrupa’daki otonom grupların Barcelona’nın yolunu tuttuğunu bildiriyor. Aşırı sağcıların da kente aktıkları haber veriliyor. Özerk Bölge Başkanı Carles Puigdemont taraftarlarına oy kullanırken olay çıkarmamayı tembih ediyor ve “şiddeti katiyetle onaylamayacaklarını ve şiddetin Katalonya için hiçbir zaman söz konusu olmadığını” söylüyor.

Şiddet korkusu

Pazar günü sokak çatışmaları çıkar mı, bilinmez ama film ve fotoğrafların mücadelesine tanık olacağımız kesin. Ayrılıkçılar Katalanları sabahın erken saatlerinde seçim lokallerinin önünde uzun kuyruklar oluşturmaya çağırıyor. Amaçları bütün dünyaya ‘barış içinde oy verme hakkını kullanmasına izin verilmeyen insan kalabalığı’ imajını yaymak.

Bağımsızlık yanlıları şimdiden taraftarlarını seferber ettiler. Çarşamba günü öğrenciler İspanya hükümetinin tutumunu protesto amacıyla dersleri boykot ettiler. Eğitim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İnnigo Mendez de Vigo ‘skandal’ olarak nitelediği eylemi şöyle yorumladı: “Çocukların suç ortağı gibi kullanılması son derece kötü bir örnektir. Çocuk ve gençlere asıl yasalara uymalarının gerektiği öğretilmelidir.”

Madrid hükümeti ve İspanya Anayasa Mahkemesi Katalonya yönetiminden yasalara uyulup referandumun iptal edilmesini istiyor. Ancak Katalanlar açısından çoktan ok yaydan fırladı. Nereye düşeceği de belli değil.(DW)

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar