Ana sayfa Dünya ‘İspanya’nın Katalonya kararı yasadışı ve ahlaksız’

‘İspanya’nın Katalonya kararı yasadışı ve ahlaksız’

PAYLAŞ

Katalonya’da bağımsızlık yanlıları, bağımsızlık yanlısı Jordi Sanchez ve Jordi Cuixart’ın ‘devlete başkaldırmak’ suçundan tutuklanmasını ve İspanya hükümetinin 155. maddeyi uygulama kararı almasını protesto etmek üzere Barcelona’da sokağa çıktı.

Yasadışı ve ahlaksızca

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ve hükümet üyelerinin de katıldığı gösteride, bağımsızlık yanlısı binlerce kişi ‘bağımsızlık’, ‘demokrasi’ ve ‘özgürlük’ şeklinde sloganlar attı.

Kent merkezinde yapılan gösteride ilk sıralarda bulunan, bağımsızlık girişimlerinin fikir babası olarak bilinen eski Katalonya Başkanı Artur Mas, gazetecilere yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinin kararını ‘yasa dışı ve ahlaksız’ olarak yorumladı ve ‘İspanya hükümetinin Katalonya’nın özerkliğini askıya alıp Katalan halkının sesini kestiğini’ ileri sürdü.

Darbe ile aynı seviyede

Öte yandan, Katalonya’da iktidarda olan Junts pel Si (Evet için Birlik) ve ona dışarından destek veren Halk Birliği Adaylığı (CUP) partisinden milletvekilleri, sosyal medyadan yayınladıkları mesajlarda, İspanya hükümetine sert eleştiriler yöneltti. İspanya’da 23 Şubat 1981 tarihinde başarısızlıkla sonuçlanan askeri darbe girişimi ile merkezi hükümetin bugün aldığı kararın aynı seviyede olduğunu savunan ayrılıkçı Katalan milletvekilleri, kararla ilgili olarak, ‘Bu yüzyılda Katalonya’ya karşı yapılmış en kötü saldırı’ ve ‘demokrasiye darbe’ yorumlarında bulundu.