Ana sayfa Manşet İsrail basını: Referandumdan ‘Evet’ çıksa bile Türkiye’nin sorunları artmaya devam edecek

İsrail basını: Referandumdan ‘Evet’ çıksa bile Türkiye’nin sorunları artmaya devam edecek

PAYLAŞ

İsrail’de yayın yapan İsrail El Yevm Gazetesi, 16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişiklik referandumunu değerlendirdi. Türkiye’nin, ABD’de olduğu gibi parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmek istediğine vurgu yapılan makalede, “Türkiye’de ne ABD’nin demokrasi tecrübesi ne de Cumhurbaşkanını kısıtlayacak kontrol ve denge mekanizması var” denildi.

Erdoğan’ın darbe girişimi bahanesiyle bütün muhalifleri temizlediğine değinilen yazıda, referandumun Erdoğan’ı daha da güçlendirmek için atılmış bir adım olduğu belirtildi.

Gazete, Avrupa’yla yaşanan gerilime ilişkin ise, Erdoğan’ın önceki seçimlerde kum torbası olarak İsrail’i kullandığı, muhaliflerini İsrail yandaşlığıyla suçladığını ancak iki ülke arasındaki normalleşme süreci nedeniyle bu sefer yeni düşman olarak Avrupa’yı seçtiği yorumu yapıldı.

Yazıda, Türkiye’de bir çok kesimin referandumdan ‘hayır’ çıkması durumunda Erdoğan için ‘sonun başlangıcı’ olacağını düşündüğü ifade edildi. Gazeteye göre, Erdoğan ‘hayır’ çıkması durumunda bu krizi aşabilecek siyasi tecrübeye sahip.

Öte yandan yazıda, Türkiye’nin başta terör ve ekonomik kriz gibi çok büyük problemleri olduğu, bu nedenle Pazar günü ‘evet’ sonucu da çıksa Türkiye’nin problemlerinin büyümeye devam edeceği vurgulandı.