Ana sayfa Dünya İsrail, Erdoğan’a ‘Ermeni Soykırımı’ ve ‘Bağımsız Kürdistan’ kartını gösterdi

İsrail, Erdoğan’a ‘Ermeni Soykırımı’ ve ‘Bağımsız Kürdistan’ kartını gösterdi

Gazze sınırında 61 Filistinli’nin İsrail askerlerince öldürülmesine en sert tepkiyi veren Türkiye’nin seçim öncesi giderek artan İsrail karşıtı söylemi Tel Aviv’in de gündeminde.

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ile politik ilişkileri tamamen Filistin konusu üzerinden değerlendirdiğini söyleyen Tel Aviv Üniversitesi öğretim üyesi Türkiye Uzmanı Dr. Hay Eytan Cohen Yanarocak, Erdoğan’ın bunu içerideki desteğini konsolide etmek için kullandığını söyledi.

SEÇİM ÖNCESİ DESTEĞİ KONSOLİDE ETMEK İÇİN KULLANIYOR
“Sadece İsrail-Gazze sorunu değil, ne zaman gayri-müslim ülkelerde müslümanlara yönelik bir hadise olsa önce onu gözlemliyor ve iç siyasette desteğini sağlamlaştırmak için kullanıyor.”

Öte yandan İsrail parlamentosu Knesset’te yer alan Likud Partisi, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin tamamen kesilmesini istiyor. Likud haricinde İsrail’de bu söylemi dillendiren başka çevreler de var.

Türkiye ile diplomatik ilişkiler kesilmeli mi sorusuna Cohen, 24 Haziran seçimlerini beklemeliyiz cevabını verdi.

“Şunu anlamamız gerekiyor. 24 Haziran’da seçim var ve seçime kadar beklemeliyiz. Şayet seçimden sonra Türk yönetimi şimdilerde halkın onayını almak için dillendirdiği yeni yaptırımlar; ekonomik, ticari yaptırımlar kararı alırsa. Ve tüm dediklerini yerine getirirse o zaman daha ciddi adımlar atılmasını konuşabiliriz. Örneğin ‘Ermeni Soykırımı’nı tanıyarak, Kürdistan Bölgesinin Yönetiminin bağımsızlık kararını desteklemek gibi İsrail’in elinde bir çok enstrüman olacaktır. Ancak unutmamak gerek ki bu iki yönlü bir yol, yaptırım karşı yaptırımı getirir, umarım bunlara gerek kalmadan her iki ülke ortak bir paydada buluşur.”

İSRAİL İLE EKONOMİK İLİŞKİLER SEÇİM SONRASI ELE ALINACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek dönüşü, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Filistin konulu olağanüstü İstanbul Zirvesi’nde alınan kararlardaki İsrail’a yaptırımlara yönelik, “seçimden sonra konuyu masaya yatıracaklarını” söylemişti.

“Bu hususta İslam İşbirliği Teşkilatı olarak, bunların ürünlerine yönelik bir boykot uygulanması konusunda tavsiye kararı aldık. Temenni ederim ki İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler alınan tavsiye kararı doğrultusunda boykot uygulamasına girerler; neticede oralardan artık herhangi bir ürün alınması da söz konusu olmaz. Tabii ki bizde aynı şekilde bu durumu gözden geçireceğiz. Türkiye olarak orayla olan münasebetlerimizi, özellikle ekonomik, ticari ilişkilerimizi masaya yatıracağız. Önümüzde malum seçim var, seçimin ardından bizler de bu istikamette adımlarımızı atacağız.” demişti.