Connect with us

Manşet

İsrail İç İstihbaratı SHIN BET: Türkiye, SADAT aracılığıyla Hamas’ın askeri kanadına yardım etti

Published

on

Hamas ajanı olmak suçlaması İsrail’de tutuklanan Cemil Tekeli hakkında yapılan incelemeyi paylaşan İsrail İç İstihbaratı Shin Bet, Türkiye’nin Hamas’ın askeri kanadına SADAT yolu ile yardım ettiğini iddia etti.

Ocak ayında, Hamas ajanı olmak suçlaması ile biri Türk vatandaşı, iki kişi İsrail’de tutuklandı. SHIN BET’e göre tutuklanan Türk vatandaşı Cemil Tekeli hukuk öğretim görevlisi ve 2012 yılında Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Zaher Jabarin tarafından örgüte kazandırılmış birisi.

Jabarin, Hamas’ın finans kaynaklarından sorumlu ve Batı Şeria’da eylemler gerçekleştiren Hamas’ın silahlı kanadı Salah Arouri’nin kurucusu. Esir alınan İsrail askeri Gilad Shalit ile takas edilenler arasında olan Jabarin serbest kaldıktan sonra Türkiye’ye yerleşti ve iddiaya göre örgütsel faaliyetlerini buradan yürütmeye devam etti.

1 Ocak’ta, Türkiye’de terör örgütlerine yardım etmek şüphesi ile İsrail’de tutuklanan Tekeli hakkında Shin Bet’in yaptığı incelemede Tekeli’nin, Hamas’ın terör faaliyetlerine katılmış, çoğu esir takasında serbest kalmış elemanlarına kişisel ve ekonomik yönden yardım ettiği tespit edildi.

‘TÜRKİYE, SADAT ARACILIĞIYLA HAMAS’A YARDIM ETTİ’

Shin Bet soruşturmasında ayrıca Türkiye’nin Hamas’ın askeri kanadının yapılanmasına başka unsurların yanı sıra kendisini ‘Türkiye’nin uluslararası askeri danışmanlık ve eğitim veren ilk ve tek şirketi’ olarak tanımlayan Sadat vasıtasıyla yardım ettiği öne sürüldü.

Sadat, Şubat 2012’de emekli Tuğgeneral ve şimdilerde cumhurbaşkanı danışmanlarından Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş savunma alanında hizmet veren bir şirket.

İsrail istihbarat servisinin bulgularına göre Sadat, İsrail’le savaşması için bir ‘Filistin ordusu’ oluşturmak ve finanse etmek için kurulmuş bir şirket. İddiaya göre, Sadat ayrıca, dronlara ilgisi olan üst düzey Hamas yöneticilerinin Türkiye’deki bir silah fuarına katılmalarına yardım etmiş.

Geçtiğimiz günlerde Sadat Başkanı Adnan Tanrıverdi Erdoğan’la güvenlik zirvesine katıldı

KARA PARA AKLAMAK İÇİN ‘IMES’ ŞİRKETİ

Tekeli’nin sorgusunda ortaya çıkan bir başka durum ise Hamas’ın Cihad Yazmor aracılığı ile Türk yetkililer ile doğrudan temasa geçtiği. Soruşturma ile ilgili yapılan Shin Bet açıklamasında şöyle denildi: “Soruşturma sırasında Hamas elemanlarının milyonlarca dolar parayı aklayıp Gazze’ye ve başka yerlere göndermek için IMES adı altında bir şirket kurdukları tespit edildi.”

IMES şirketinin ne için kullanıldığı, Tekeli’den bir kaç gün sonra tutuklanan Filistinli Daar’am Jabarin’in sorgusunda ortaya çıktı. Daar’am Jabarin, Türkiye’deki Hamas üyelerinden topladığı yüzbinlerce avro parayı Batı Şeria’daki örgüt üyelerine transfer etmekle suçlanıyor.

‘TÜRK YETKİLİLER HAMAS’IN FAALİYETLERİNİ GÖRMEZDEN GELDİ, HATTA CESARETLENDİRDİ’

Shin Bet, Türk yetkililerin Hamas’a üstü kapalı onay verdiğini, Tekeli ve Jabarin’e verilen paranın terör örgütünün parası olduğu gerçeğini görmezden geldiklerini iddia ediyor: “Bulgular, Hamas’ın Türkiye’de yaygın biçimde askeri ve ekonomik etkinliği olduğunu gösteriyor öyle ki, Türk hükümet yetkilileri bunları görmezden geldi ve hatta bazen kendilerine yakın Türk vatandaşlarının yardımı ile bu faaliyetleri cesaretlendirdi.”

Sorgusunun ardından Tekeli, Türkiye’ye sınır dışı edilirken, Filistinli Daar’am’ın ise yakında mahkemeye çıkması bekleniyor.
Kaynak: INTERNATIONAL PRESS AGENCYTimes of Israel

Manşet

Sivas E Tipi yönetimi ve gardiyanlar işkence suçu işliyor

Published

on

By

Cezaevinde tutuklulara yönelik kötü uygulamalar ilişkin gelen bilgiler arasında; “2 günde bir musluklardan 1.30 saat su veriliyor, sadece 3 kova var suyu koydukları kova fazla olursa geri alıyor döküyorlar. Koğuşta kantinden para karşılığında alınan suya da el koyuyorlar” şeklinde bilgiler geliyor. 

TUTUKLULAR YERDE YATIYOR VE BATTANİYE SERİLMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Cezaevlerinde kapasitenin en az 2 katından fazla tutuklunun bulunduğuna ilişkin Adalet Bakanlığı’nın açıkladı. Cezaevlerinden gelen bilgiler de tutukluların yerlerde yattığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sivas E Tipi Cezaevi’nin yönetimi ve gardiyanlar, yerde yatan tutukluların yere battaniye sermesine bile izin vermiyor. 

ŞİKAYET DİLEKÇESİ YAZAN TUTUKLULARA PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULUYOR

Cezaevi Müdürü’nün koğuşlarda dolaşarak psikolojik baskı uyguladığı ve koğuşlarda herhangi bir tutuklunun mesleğini sorduğu cevap vermediğinde ise makam odasına götürüp işkenceler uyguladığı iddia ediliyor. Koğuşlarda gezerken tutuklulara sürekli kötü sözlerle muamelede bulunduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. 

Makumlara ait  itiraz ve şikayet dilekçelerini ilgili yerlere ulaştırmadığı ve geri verdiği kaydediliyor. Şikayet dilekçesi veren tutuklulara ise koğuşta psikolojik baskı uyguladığı belirtiliyor. 

Continue Reading

Manşet

Interpol, Türkiye’den gelen kırmızı bültenleri beklemeye aldı

Published

on

By

Interpol’ün, üye devletleri suç, suçlu ve tehditler karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği sekiz ayrı bülten tipinden en bilineni olan kırmızı bültenle aranan kişilerin arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim gibi isimler var.

Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (Interpol), Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinden Erkam Çoban’ın haberine göre Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulunurken, Interpol dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldı.

Eş zamanlı olarak hükümetin ‘F..’ olarak tanımladığı örgütün firarisi Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin aralarında bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlatılmıştı.

Kırmızı bülten talepleri onaylandıkları takdirde Interpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilmiş olacaktı.

Yakın zaman önce Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmış, yazar İspanya’da gözaltına alınmıştı. Interpol daha sonra Akhanlı hakkındaki kırmızı bülteni sildi.

Continue Reading

Editörden

‘Kayıp 106 bin silahın araştırılması’ AKP oylarıyla engellendi

Published

on

By

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.

 

Önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu öne süren CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını ifade etti.

‘106 bin silahın kayıp olması sizleri korkutmuyor mu?’

CHP’li vekil Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“OHAL Türkiyesi’nde her geçen gün sorunlar giderek artıyor. Bildiğiniz gibi, İçişleri Bakanlığı, her yıl diğer kurumlar gibi faaliyet raporlarını açıklamaktadır. Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106 bini geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bin görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106 bine çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106 bin silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?” (daha&helliip;)

Continue Reading

Çok Okunanlar