Ana sayfa Dünya ‘İsrail İran ile savaşa hazırlanıyor, ABD desteği istiyor’

‘İsrail İran ile savaşa hazırlanıyor, ABD desteği istiyor’

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada İran'ın taahhütlerine karşın gizli bir nükleer programı olduğuna ve nükleer başlıklı füzelerin menzilini genişletmeye çalıştığına dair ellerinde "yeni ve güçlü kanıtlar" olduğunu söylemişti.

PAYLAŞ

İran‘ın amacının atom bombası tasarlamak, üretmek ve test etmek olduğunu savunan Netanyahu, İran yönetimini yalan söylemekle suçladı ve ellerindeki belgeleri diğer ülkeler ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile de paylaşacaklarını söyledi. Belgelerin ABD’ye gönderildiğini söyleyen Netanyahu, İran’ın nükleer programının dünya, özellikle de İsrail ve ABD için büyük bir tehdit olduğunu söyledi. Netanyahu, İran’ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini ileri sürüyordu.

Dün Netanyahu’nun belgeleri ABD’ye gönderdiklerini açıklamasından sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan bugün bir açıklama gelmiş Pompeo, Netanyahu’nun paylaştığı belgelerin gerçek olduğunu söylemişti.

İsrail’in Suriye’nin Hama bölgesinde İran tarafından kullanılan bir askeri üssü vurmasının ardından, ABD’li yetkililerden bir açıklama geldi.

NBC News’e konuşan üç ABD yetkilisi, İsrail’in İran’a karşı açık savaşa hazırlanmakta olduğunu söyledi. Yetkililer İsrail’in ABD’nin desteğini istediğini belirtti.

Suriye ordusu İsrail saldırısının ardından “düşman” roketlerin Suriye ordusuna ait bir askeri üssü hedef aldığını duyurmuştu. Üste bulunan İranlı askerlerin saldırıdan iki gün önce üsten ayrıldığı iddia edilmiş, İran saldırıda kayıp verilmediğini duyurarak bunu teyit etmişti.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, İsrail saldırısına ilişkin bugün yaptığı açıklamada saldırıyı “tehlikeli davranış” olarak nitelemiş ve “İran’ın cevabının şaşırtıcı olacağını”, “İsrail’in pişman olacağını” söylemişti.