Ana sayfa Genel ‘İsrail önyargısı’ gerekesiyle UNESCO’dan ayrılan ABD’den sonra İsrail’den de aynı karar

‘İsrail önyargısı’ gerekesiyle UNESCO’dan ayrılan ABD’den sonra İsrail’den de aynı karar

PAYLAŞ

UNESCO Başkanı Irina Bokova daha önce ABD’nin kararından “derin üzüntü” duyduklarını açıklamıştı.
ABD’nin açıklamasıda UNESCO’dan çıkış kararının gerekçesi, “UNESCO’nun giderek artan borçları, örgütte gerçekleştirilmesi gereken temel reformlar ve UNESCO içerisindeki İsrail karşıtı önyargılar” olarak sıralanmıştı.

ABD Aralık 2018’e dek kuruluşa tam üye olmaya devam edecek, daha sonra da Paris merkezli kuruluştaki ABD misyonunu gözlemci statüsüne indirecek.

Netanyahu paylaştığı Twitter mesajında, dışişleri bakanlığına “ABD’yle paralel bir şekilde İsrail’in kuruluştan çekilmesine hazırlanma talimatı” verdiğini belirtti.
UNESCO, Temmuz ayında İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da bulunan El Halil kentini tehlike altındaki dünya kültür mirası listesine dahil etmiş, İsrail hükümeti de buna “UNESCO tarafından alınmış bir başka hayali karar” diyerek tepki göstermişti.

UNESCO – ABD gerilimi nasıl tırmandı?
Türkiye dahil toplam 195 üyesi bulunan UNESCO, misyonunu “Eğitim, bilim ve kültür alanlarında reformları ve işbirliklerini teşvik ederek küresel barışa katkıda bulunmak” olarak özetliyor.

Filistin 2011 yılında UNESCO üyesi ilan edilmiş, ardındansa ABD Filistin’in dahil olduğu hiçbir uluslararası kuruluşa mali destek veremeyeceğini, yasalarının buna izin vermediğini söyleyerek UNESCO’ya fon aktarımlarını durdurmuştu.

ABD, fonlamayı durdurana kadar UNESCO bütçesinin yüzde 22’sini ödüyordu.

ABD’nin fonlamayı durdurmasının ardından 2013’te Washington yönetimi ile İsrail UNESCO’daki oy kullanma haklarını kaybetmişlerdi.

ABD 2016 – 2019 dönemi için UNESCO İcra Komitesi’nde yer alıyordu.