Ana sayfa Dünya İsrail’de tutuklanan Ebru Özkan’a, ‘HAMAS’a parfüm verme’ suçlaması

İsrail’de tutuklanan Ebru Özkan’a, ‘HAMAS’a parfüm verme’ suçlaması

İsrail'in tutukladığı Ebru Özkan hakkındaki iddianame tamamlandı. Özkan'ın HAMAS'a 5 şişe parfüm ve 1 şarj aleti götürdüğü öne sürülüyor. İddianameyi eleştiren Özkan'ın avukatı "Bu durumun, kendilerini El Aksa ile özdeşleştiren Türkiye vatandaşlarını caydırmayı amaçladığı çok açık" dedi.

PAYLAŞ

İsrail tarafından tutuklanan Ebru Özkan hakkında iddianame hazırlandı. Özkan, HAMAS’a 5 şişe parfüm ve 1 şarj aletinin de olduğu eşyalar ve para götürmekle suçlanıyor.

Ebru Özkan, 11 Haziran’da Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı’nda Türkiye’ye dönmek üzere uçağa binmeden önce gözaltına alınmış, sonra da tutuklanmıştı. Özkan’ın tutukluluğu boyunca ailesiyle görüşmesine izin verilmedi ve tutuklandıktan 2 hafta sonra avukatıyla görüşebildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, askeri savcılık Özkan hakkında iddianame hazırlandı. Özkan, İsrail tarafından “terör örgütü” olarak tanımlanan HAMAS’a para ve kıymetli eşya vererek, yardım yapmakla suçlanıyor.

‘HAMAS PARFÜMLERLE KARA PARA AKLIYOR’ İDDİASI

Haaretz gazetesine açıklama yapan İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet’ten bir yetkili, Özkan’ın “Ulusal güvenliğe tehdit oluşturma ve terör örgütleriyle ilişkileri olma suçlamasıyla gözaltına alındığını” söyledi.

Özkan’a yöneltilen ilk suçlama 2016 yılına ait. Özkan’ın, İstanbul’da havaalanında kendisine verilen 5 şişe parfümü İsrail’e götürmeyi kabul ettiği ve burada kimliği bilinmeyen bir kişiye verdiği öne sürülüyor. Özkan’ın bu parfümlerin Hamas tarafından “kara para aklamak” için kullanılacağını bildiği iddia ediliyor.

İkinci olarak, Özkan’a bir cep telefonu şarjını İsrail’e götürme suçlaması yöneltiliyor. İddiaya göre, Özkan’dan aynı araştırma kurumunda çalışan bir iş arkadaşının verdiği şarj aletini Batı Şeria’ya götürmesi ve burada “para verdiğin arkadaşından çikolata getirdim” sözleriyle bir başka kişiye teslim etmesi istendi.

Ancak iddianamede Özkan’ın bu kişiyle buluşmadığı ve şarj aletini teslim etmediği gerekçesiyle şarj aletini İsrail’e getirmek suçlaması yöneltildi.

AVUKAT: İDDİANAME TÜRKİYE VATANDAŞLARINI CAYDIRMAYI AMAÇLIYOR

Özkan’a yöneltilen üçüncü suçlama da 2017 yılından. İddianamede, Özkan’ın İsrail’e seyahati öncesinde kendisine şarj aleti teslim eden arkadaşının kendisine 500 dolar verdiği ifade ediliyor. Ayrıca Özkan’ın kendisi için 100 dolar ve İsrail’deki masrafları için de 1000 dolar daha aldığı öne sürülüyor.

Özkan’ın ailesi, kızlarının Kudüs’e hayran olduğunu ve burayı sık sık ziyaret ettiğini söylüyor. Ailenin verdiği bilgiye göre, Özkan, 3 günlük Kudüs ziyaretinin ardından Türkiye’ye dönüşü sırasında gözaltına alındı.

Özkan’ın avukatı Omar Hamayse, iddianamenin hukuki değil, siyasi saiklerle hazırlandığını söyledi. İsrail gazetelerine açıklama yapan Hamayse, “Bu durumun, kendilerini El Aksa ile özdeşleştiren Türkiye vatandaşlarını caydırmayı amaçladığı çok açık” dedi.