Ana sayfa Dünya İsrail’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'in Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Gazze sınırındaki olaylar nedeniyle İsrail'in tutumunun protesto edildiği ve bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı belirtildi.

PAYLAŞ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Naeh Bakanlığa çağrıldı ve dün Gazze sınırında 60 Filistinlinin hayatını kaybetmesi ve 2 bin 770’ten fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar nedeniyle İsrail’in tutumu protesto edildi.

Naeh’e, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem’in istişareler için Türkiye’ye çağrıldığı iletildi. Naeh’e ayrıca bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce aldığı karar doğrultusunda ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs’e taşıması bölgede infiale yol açtı.

İsrail askerleri, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 60 Filistinliyi şehit etti, 2 bin 770’in üzerinde Filistinliyi yaraladı. İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırısına sert tepki gösteren Türkiye, şehit Filistinliler için 3 günlük milli yas kararı aldı.

Mavi Marmara’dan sonra gelmişti

Dışışleri Bakanlığı, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh’a, “bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağını” bildirdi, büyükelçiden ülkeyi terk etmesini istedi. Eitan Naeh, Mavi Marmara’nın ardından yaşanan krizden 6 yıl sonra İsrail Büyükelçisi olarak greve gelmişti.