Ana sayfa Gündem İşsizlik endişesi, koronavirüs korkusunu geride bıraktı

İşsizlik endişesi, koronavirüs korkusunu geride bıraktı

Koronavirüs Gündem Araştırması'na göre, iş kaybetme endişesi virüs korkusunu geçti. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yüzde 68'i 'iş kaybetme' ile ilgili endişe taşıyor.

PAYLAŞ

Dünya genelinde yayılımını ve can almayı hızla sürdüren koronavirüs (Kovid-19) endişesine Türkiye’de işini kaybetme endişesi de eklendi. Hatta Türkiye’de, iş kaybetme endişesi koronavirüs korkusunu geçmiş durumda.

StratejiCo. ve ERA Araştırma işbirliğiyle yapılan araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 68’i ‘işini kaybetme’ endişesi taşıyor.

‘TÜRKİYE’DE İNSANLAR HAYATINI KAYBETMEKTEN DEĞİL, İŞİNİ KAYBETMEKTEN KORKUYOR’

Dünya Gazetesi’nin haberine göre iki araştırma şirketi, yaptıkları ‘Koronavirüs Gündem Araştırması’ için 19-21 Mart arasında 12 ilde 18 yaş üstü 406 kişiyle bire bir görüştü. Araştırmada, önümüzdeki aylarda kendi işini ya da aileden birinin işini kaybetmesi konusunda endişe duyanların oranı yüzde 68 olarak gerçekleşti.

12-14 Mart’ta yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 65’i hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu söylerken 19-21 Mart arasında bu oran yüzde 79’a çıktı.

YÜZDE 26 ALINAN ÖNLEMLERİ YETERSİZ BULUYOR

Araştırmada hükümetin aldığı önlemleri yeterli bulan katılımcıların oranı yüzde 56 olarak belirlenirken, katılımcıların yüzde 26’sı alınan önlemlerin yetersiz olduğu görüşünde.

Araştırmanın ortya çıkardığı bir diğer sonuç, kriz planı hazırlama ve uzaktan çalışma konularında oldu. Çalışan katılımcıların yanıtlarına göre kriz planı olan işletmelerin oranı yüzde 46 olarak belirlenirken bir önceki haftada yapılan araştırmada da bu sonuç yüzde 45 olarak belirlendi.

İŞLETMLERERİN YÜZDE 82’Sİ UZAKTAN ÇALIŞMAYA HAZIR DEĞİL

İşyerlerinin uzaktan çalışma hazırlığı sorusuna verilen yanıtlarda ‘hiç hazırlıklı değil’ yanıtı verenlerin oranı bir hafta öncekine göre iki kat artarak yüzde 38 oldu. Toplamda, çalışanların yüzde 56’sı işyerlerinin hazırlıksız olduğunu ifade etti. İşyerlerinin uzaktan çalışmaya hazır olduğunu düşünenlerin sayısı ise önceki hafta gibi yüzde 26’da kaldı.

Kriz planı olan ve olmayan işletmeler arasındaki farkın iyice belirgenleştiğini ortaya koyan araştırmada, kriz planı olan işletmelerin yüzde 47’si uzaktan çalışmaya hazırken, kriz planı olmayan işletmelerin yüzde 82’sinin uzaktan çalışma modeline hazır olmadığı ortaya çıktı.

Çalışan katılımcıların yüzde 56’sı uzaktan çalışmayı tercih edeceğini söylerken bu şekilde düşününlerin haftalık artışı yüzde 15 oldu. Önceki hafta yapılan araştırmada uzaktan çalışma seçeneğini tercih edenlerin oranı yüzde 41 olarak belirlenmişti.